Ибупрофен: инструкции за употреба, таблетки, суспензия, мехлем, гел, показания, противопоказания, курс на лечение
Ибупрофен е нестероидно лекарство с три ефекта: противовъзпалително, антипиретично и аналгетично, неселективен блокер на ензимите COX1 и COX2. Той е едно от производните на пропионовата киселина. Ибупрофен се използва активно в педиатрията, започвайки на възраст от три месеца. Отличителни характеристики на лекарствата от тази група:
- не предизвикват пристрастяване и развитие на съпротива;
- не влияят на скоростта на психомоторната реакция и не инхибират активността на централната нервна система;
- имат широк спектър от рецепти за най-различни патологии.
Фармакологична група: НСПВС.
Състав, физико-химични характеристики, цена
Ибупрофен се предлага в няколко лекарствени форми, които са предназначени както за перорална, така и за кожна употреба и ректално приложение..
Основно вещество | Помощни вещества | Физикохимични свойства |
Магнезиев стеарат, картофено нишесте, силициев диоксид, ванилин, пчелен восък, багрило азорубин, ядивен желатин, магнезиев хидроксикарбонат, пшенично брашно, повидон с ниско молекулно тегло, титанов диоксид, захароза | Таблетките са светлорозови или розови, с обвивка, двойно изпъкнали, двуслойни с напречно сечение | |
Глицерол, полисорбат, сорбитол, лимонена киселина, натриев захаринат, ксантанова смола, разтвор на солна киселина и натриев хидроксид, метил парахидроксибензоат, пропил парахидроксибензоат, плодов аромат, пречистена вода | Хомогенна суспензия, почти бяла, вискозна, с аромат на плодове | |
Твърди мазнини | Торпедо супозитории с бял или почти бял цвят, с гладка повърхност | |
Етанол, пропилен гликол димексид, карбомер, метил парахидроксибензоат, триетаноламин, масло от нероли, масло от лавандула, пречистена вода | Безцветен или жълтеникав прозрачен гел със специфична миризма | |
Макрогол 1500 и 400 | Бял мехлем със специфична миризма |
фармакологичен ефект
Той има обезболяващ, антипиретичен и противовъзпалителен ефект, поради безразборното блокиране на циклооксигеназата (1 и 2) и инхибирането на синтеза на простагландин (възпалителни медиатори). Аналгетичният ефект е по-изразен при болка, свързана с възпалителни реакции. Както при другите НСПВС, ибупрофенът се характеризира с антитромбоцитна активност (инхибира агрегацията на кръвни клетки - тромбоцити). При продължително лечение е възможен десенсибилизиращ ефект.
Когато се използва външно, той също има активен обезболяващ и противовъзпалителен ефект. Нормализира съдовата пропускливост, намалява либерализацията на възпалителните медиатори. Диметил сулфоксид, вторият активен компонент на мехлема, има локален неспецифичен противовъзпалителен ефект и засилва проникването на ибупрофен в засегнатата тъкан.
Фармакокинетика
При вътрешно приложение лекарството почти напълно се абсорбира от стомашно-чревния тракт, но при едновременно поглъщане на храната скоростта на абсорбция се забавя. Когато се приема на празен стомах, максималната концентрация в кръвта се достига след 45 минути, а след хранене - след 90-150 минути.
Метаболизмът се извършва в черния дроб (до 90%). След абсорбцията приблизително 60% от неактивната R-форма на активното вещество се трансформира в S-форма с фармакологична активност. Екскретира се с урината под формата на неактивни метаболити (до 80%), останалото се отделя от червата.
При външно приложение той практически не прониква в системната циркулация. При поглъщане се натрупва в синовиалната течност.
Показания за употреба
- Възпалителни заболявания на гръбначния стълб и ставите, включително анкилозиращ спондилит, ишиас, ревматоиден артрит, анкилозиращ спондилит, остеоартрит, подагрозен артрит.
- Синдром на болка с умерена тежест от различен произход: мигрена, главоболие, невралгия, зъбобол, следоперативна и травматична болка, първична алгоменорея.
- Треска, придружаваща инфекции и настинки.
- Симптоматично лечение на заболявания (намаляване на болката и възпалението), което не влияе върху прогресията на патологията.
- Лекарствените форми за външна употреба са показани при лумбаго, миалгия, тендонит, бурсит, наранявания, които протичат без целостта на тъканите.
В педиатрията лекарството се използва като ефективен антипиретик, който помага за премахване на фебрилния синдром с грип, детски инфекции, остри респираторни инфекции, реакции след ваксинация и други инфекциозни и възпалителни промени. Ефективен като анестетик при болка (умерена и лека): главоболие, болки в гърлото и ушите и зъбобол и др..
Противопоказания
- Свръхчувствителност към всеки компонент на лекарствените форми на ибупрофен.
- Свръхчувствителност към други лекарства от групата на НСПВС (атаки на бронхиална обструкция, уртикария, бронхиална астма и др.).
- Стомашно-чревни заболявания с язвени тъканни лезии в остър стадий (язвен колит, пептична язва, болест на Крон и др.).
- Възпалителни промени в червата.
- Нарушение на съсирването, включително хемофилия, хеморагична диатеза.
- Период на възстановяване след байпас на коронарна артерия.
- GI кървене, вътречерепно кръвоизлив.
- Тежка чернодробна недостатъчност, остро чернодробно заболяване.
- Прогресираща бъбречна болест.
- Тежка бъбречна недостатъчност, с клирънс на креатинина под 30 ml / min и потвърдена хиперкалемия.
- бременност.
- Ибупрофенът е противопоказан при деца на възраст под 3 месеца (суспензия, супозитории), до 6 години (таблетки, гел) и до 14 години (мехлем).
- Нарушаване целостта на кожата (за външни форми).
Предписват се предпазни мерки за лечение на следните групи пациенти и при наличие на патологии:
- Възраст в напреднала възраст;
- Лоши навици (тютюнопушене, алкохол);
- Артериална хипертония, сърдечна недостатъчност и коронарна болест на сърцето;
- Цереброваскуларно заболяване;
- Захарен диабет, дислипидемия;
- Болест на периферната артерия;
- Цироза на черния дроб с портална хипертония;
- Нефротичен синдром;
- Липса на чернодробна или бъбречна функция с креатининов клирънс под 60 ml / min;
- Хипербилирубинемия;
- Пептична язва (в ремисия);
- Инфекция с H. pylori;
- Гастропатия, ентерит, колит;
- Кръвни патологии с неизвестен произход (анемия, левкопения);
- Дългосрочно лечение с лекарства от групата на НСПВС;
- Едновременно лечение с хормонални лекарства (контрацептиви, преднизон), антикоагуланти (включително варфарин), антитромбоцитни средства (клопидогрел, аспирин), селективни инхибитори на обратното захващане на серотонин (пароксетин, циталопрам, сертралин);
- Тежки соматични заболявания;
- Период на кърмене.
дозиране
- Таблетки - инструкциите за употреба на таблетки ибупрофен сочат, че сутрешната доза се приема преди хранене, измива се с вода. Останалите дози - след хранене, отмиват се с вода.
- Суспензия - прилага се перорално, след хранене. Разклатете добре преди употреба. Необходимото количество от лекарството се измерва с мерителна лъжица или спринцовка.
- Супозитории - лекарствената форма се прилага ректално, като внимателно се въвежда супозиторията в ануса.
- Гел - лента от 4-10 см гел се нанася върху проблемната зона и се втрива обилно. Когато се използва при деца от 6 до 12 литра (по-възрастни за възрастни), върху кожата в засегнатата област се нанася лента от 2-4 см гел и се втрива.
- Мехлем - върху проблемната зона се нанася малка ивица мехлем (до 5-10 см) и се втрива напълно, докато се абсорбира напълно в кожата.
Таблети |
| Деца 6 (повече от 20 кг) -12 L: 200 mg три пъти-четири пъти на ден. | Интервалите между дозите за възрастни и деца над 12 литра - най-малко 4 часа, за категорията деца 6-12 литра - 6 часа. Курс - не повече от 5 дни. |
| |||
Реакции след ваксинация:
| Елиминиране на болката и треската. Единична доза: 5-10 mg на 1 kg от телесното тегло на детето с честота от три до четири пъти на ден. Максималната доза не е повече от 30 mg на 1 kg тегло на ден.
| Интервалът между администрациите е 6-8 часа. | |
Възрастни и деца от 12 литра употребяват лекарството до четири пъти на ден, деца 6-12 литра - три пъти на ден. | Интервал между приложенията - 4 часа. Инструкциите за мехлем и гел Ибупрофен посочват хода на приложение за 2-3 седмици. |
Странични ефекти
- Стомашно-чревен тракт: симптоми на гастропатия, изразени от коремни болки, сухота в устата, киселини, гадене, повръщане, намален апетит, диария, метеоризъм, запек. Понякога се появява язва на лигавицата на стомаха и червата с възможно, изключително рядко усложнение под формата на кървене и перфорация, както и панкреатит (тези реакции са най-вероятно при продължително лечение). От черния дроб може да се развие хепатит.
- Дихателни: бронхоспазъм, задух.
- Сетивните органи: загуба на слуха, звънене или шум в ушите, замъглено зрение, двойно виждане, суха роговица, подуване на клепачите и конюнктива.
- Централна и периферна НС: замаяност, главоболие, нарушение на съня, раздразнителност, объркване, депресия, психомоторна възбуда. В редки случаи хората с автоимунни патологии развиват асептичен менингит.
- Сърдечно-съдова система: хипертония, сърдечна недостатъчност, тахикардия.
- Екскреторна система: алергичен нефрит, остра бъбречна недостатъчност, оток, цистит, полиурия.
- Алергични реакции, характерни за външни форми: кожен обрив от типа на еритема и уртикария, изтръпване, оток на Quincke, сърбеж на кожата. Рядко - анафилактичен шок, ексудативен мултиформен еритем, бронхоспазъм, алергичен ринит, еозинофилия.
- Хематопоетична система: анемия, агранулоцитоза, тромбоцитопенична пурпура, тромбоцитопения и левкопения.
- Други реакции - повишено изпотяване.
Лабораторни индикатори:
- Увеличаване: време на кървене, серумна концентрация на креатинин, “чернодробна” трансаминазна активност.
- Намаляване: концентрации на глюкоза, хемоглобин, хематокрит, креатининов клирънс.
свръх доза
Със значително превишаване на дозите на лекарството за вътрешна употреба се развиват следните симптоми: епигастрална болка, сънливост, повръщане, главоболие, шум в ушите, метаболитна ацидоза, кома, спад на налягането, тахикардия, предсърдно мъждене. Стационарно лечение.
Взаимодействие с лекарства
- Ибупрофен не се препоръчва при едновременно лечение с други НСПВС;
- Когато се предписва с антикоагуланти, рискът от кървене се увеличава;
- При взаимодействие с блокери за обратно захващане на серотонин, рискът от кървене от храносмилателния тракт се увеличава;
- При едновременно лечение с цефалоспорини, честотата на хипопротромбинемия се увеличава, рискът от нефро- и хепатотоксични ефекти се увеличава;
- При лечение с индуктори на микрозомално окисляване рискът от интоксикация се увеличава;
- Барбитурати и препарати с етанол повишават концентрацията на ибупрофен в кръвната плазма;
- Намалява ефекта на вазодилататори, фуросемид и хидрохлоротиазид;
- Повишава активността на антитромбоцитни агенти, косвени антикоагуланти, фибринолитици, хипогликемични лекарства и инсулин, сулфонилурейни производни;
- Колестирамин и антиациди намаляват абсорбцията на ибупрофен;
- Кофеинът усилва аналгетичния ефект на ибупрофен.
Аналози
Нурофен (таблетки, гел, суспензии на супозитории), Нурофен форте, Миг 400, Долгит, Адвил, Ибуфен.
Какво помага таблетките ибупрофен
Ибупрофенът е много известно лекарство. Под формата на таблетки се предписва както за възрастни, така и за деца. Следователно, често можете да намерите въпроси относно това как да приемате ибупрофен и от какво са тези хапчета. Но дори и да разберем при какви заболявания е ефективно лекарството, трябва да се разбере, че лекар трябва да го предпише..
Ибупрофен таблетки, описание на лекарството
Таблетките Ибупрофен имат розова или бежова обвивка. Те могат да съдържат 200 mg или 400 mg от същото активно вещество, което е производно на фенилпропионова киселина. Малко известен факт за мнозина е, че той се използва широко като консервант, тъй като има свойството да инхибира растежа на бактериите.
Механизмът на действие на лекарството се обяснява с факта, че активното вещество е в състояние да инхибира активността на определени ензими, които участват в производството на простагландини, които са медиатори на болката и хипертермичните реакции на организма. Следователно е лесно да се обясни защо ибупрофенът помага..
- намаляване на болката;
- по-ниска телесна температура.
В допълнение, медикаментът има противовъзпалителни свойства и имуномодулиращ ефект. Комбинацията от всички изброени възможности на лекарството обяснява широкия му обхват..
Ибупрофен, от какво помага - показания за употреба
Въпреки факта, че ибупрофенът е сравнително безопасно лекарство, той не може да се използва, ако има противопоказания, които са подчертани в инструкциите за употреба. Той е изправен пред тежки последици. Разбирайки защо може да се използва ибупрофен, е необходимо да се предотврати предозирането му. Той може да причини сериозни странични ефекти, като представлява заплаха за здравето, а понякога и за живота..
Ибупрофен Главоболие
Добрият ибупрофен помага при главоболие. Показан е при мигрена, която се характеризира със силна и продължителна болка. В този случай лекарството трябва да се изпие в рамките на няколко часа след началото на атаката. Ако болката се засили отново, тогава след 5 часа е необходимо да вземете хапчето отново. Такава схема се счита за много ефективна и в повечето случаи помага. В допълнение, с една таблетка от 400 mg, можете бързо да облекчите дискомфорта в главата, причинен от пренапрежение.
Ибупрофен зъбобол
Ибупрофенът е симптоматично средство. Поради това той може да се използва за зъбобол, само ако не е възможно спешно да се консултирате със зъболекар. Важно е да запомните, че дозировката не трябва да надвишава 6 таблетки на ден. Облекчаване на болката от лекарството е разрешено не по-дълго от 5 дни подред. Можете да използвате лекарството за намаляване на болката след изваждане на зъб или поставяне на имплант.
Ибупрофен за болка по време на менструация
Ибупрофенът се счита за много ефективен начин за облекчаване на болката по време на менструация. Но е важно напълно да се елиминира предозирането му. Първата доза може да бъде 400 mg. Ако болката е възникнала отново след известно време, тогава е разрешено повторението на всеки 4 часа. Но трябва да направите това не повече от три дни.
Ибупрофен за обикновена настинка
Всички свойства на лекарството са много ефективни при настинки. Тя ви позволява бързо да облекчите треската и да намалите дискомфорта, което спомага за стабилизиране на състоянието. Таблетките се предписват за лечение на настинки при пациенти на възраст от 12 години. Дозировката не винаги съответства на инструкциите за употреба. Той, по преценка на лекаря, може да намалее в зависимост от състоянието на човека и индивидуалните характеристики на тялото. Разбира се, не е възможно да се излекува настинка само с ибупрофен, но нейните противовъзпалителни свойства могат да засилят ефектите на други лекарства и следователно да ускорят възстановяването.
Ибупрофен при повишена температура
Ибупрофен помага при високи температури, които съпътстват различни заболявания. Той е ефективно средство в комплексната терапия на много патологии. Използва се при бактериални и вирусни инфекции, болки в ставите и мускулите, настинки, УНГ заболявания, наранявания и др..
Използвайте по време на бременност и кърмене
По време на бременността приемането на каквито и да е лекарства е нежелателно и ибупрофенът не е изключение. Но, от друга страна, високата температура и болката са заплаха за плода, така че тези симптоми трябва да бъдат адресирани. Поради факта, че през първия семестър всички вътрешни органи на нероденото дете се формират с цел минимизиране на рисковете от вродени аномалии, лекарството не се предписва за лечение на бременни жени. Той е противопоказан и през третия триместър, тъй като може да причини преждевременно раждане.
Допустимо е да се приема лекарството само през втория триместър, но това трябва да се направи по препоръка на лекар. Необходимо е да го откажете, когато има противопоказания или индивидуална непоносимост към компонентите в състава му.
Разбира се, ибупрофенът по време на лактация е в състояние бързо да премахне различни болки и треска. Но трябва да се помни, че е в състояние да проникне в определено количество в кърмата. Това е малко вероятно да бъде полезно за бебето, но, от друга страна, няма да има сериозна заплаха за здравето му.
Ако има ситуация, при която ибупрофен не може да бъде отказан, хапчето трябва да се приема веднага след хранене. Максималното количество активно вещество преминава в кърмата в рамките на няколко часа; след това концентрацията му намалява бързо.
дозиране
Ибупрофен помага за успешното лечение на много заболявания, ако дозата, предвидена в инструкциите за употреба, не е надвишена. Тя може да бъде намалена според препоръките на Вашия лекар. Тъй като медикаментът има симптоматичен ефект, понякога една доза е достатъчна за стабилизиране на състоянието.
За възрастни
Дозата за възрастни и юноши от 12-годишна възраст е 200 mg, а честотата на приложение е 3 пъти на ден. Трябва да се придържате към интервала от време между дозите - най-малко 4 часа. При висока температура или силна болка е позволено да се ускори ефекта на лекарството, като се вземе еднократна доза от 400 mg ибупрофен. За да се изключи предозиране, е необходимо да не се приемат повече от 1200 mg на ден. Продължителността на лечението е не повече от 5 дни. Максималният ефект от лекарството може да се постигне, ако го приемате сутрин на празен стомах, пиейки много вода.
За деца
Деца от 6 до 12 години също могат да се предписват ибупрофен в таблетки. Стандартната схема включва приемане на 4 таблетки от 200 mg не повече от 4 пъти на ден. В този случай трябва да спазвате 6-часовия интервал между дозите. Има ограничения за теглото на детето. Таблетките се предписват, когато телесното тегло на бебето надвишава 20 кг. В този случай дневната доза е 30 mg от лекарството на 1 kg тегло.
Противопоказания
Ибупрофен помага при лечението на много заболявания, но има и сериозни противопоказания. На първо място, да откажат да приемат лекарството е необходимо за хора с индивидуална непоносимост към неговите компоненти. Не се предписват лекарства при обостряне на ерозионно-язвените патологии на стомашно-чревния тракт и при високо кръвно налягане. Не се препоръчва те да се лекуват, ако има проблеми с образуването на кръв, заболявания на зрителния нерв и аномалии в черния дроб и бъбреците..
Странични ефекти
Страничните ефекти обикновено са свързани с предозиране. Те са много опасни и могат да бъдат животозастрашаващи, ако не бъде предоставена компетентна и навременна помощ. Най-често наблюдаваните негативни реакции от страна на храносмилателната система. Те се проявяват с гадене и повръщане, различни диспептични симптоми, диария. На този фон благосъстоянието на пациента се влошава.
В тежки случаи, ако не спрете приема, може да получите язвени лезии на лигавицата на стомаха или червата, което ще провокира кървене. Рискът от нарушена функция на черния дроб също се увеличава и могат да настъпят дори необратими промени в структурата на органа. В случай на предозиране, алергичните реакции допълнително се проявяват под формата на обрив и сърбеж по кожата.
Ибупрофенът може да провокира психоемоционални разстройства. Пациентът може да изпита главоболие, виене на свят и безсъние след приема на хапчетата. На фона на това се развива емоционална нестабилност и раздразнителност. В тежки случаи се наблюдава зрително увреждане..
Ибупрофен
Латинско име: Ибупрофен
ATX код: M01AE01
Активна съставка: Ибупрофен (Ибупрофен)
Производител: ZMP Borisov ZMP, PJSC Vitamins, CJSC Pharmaceutical firm Darnitsa (Украйна), Hemofarm (Сърбия), RUE Belmedpreparaty (Република Беларус)
Просрочено описание на: 1/16/18
Ибупрофен - антипиретично, обезболяващо, противовъзпалително лекарство.
Активно вещество
Форма и състав на освобождаване
Ибупрофен се реализира под формата на таблетки, ректални супозитории, суспензия и гел.
Таблетките се предлагат в блистери (10 таблетки всяка), поставени в картонени опаковки от 2 или 5 бр..
Ректалните супозитории се предлагат в блистерни опаковки (5 доп.), Поставени в картонени опаковки от 2 бр..
Гелът се предлага в алуминиеви туби (20, 30, 50 или 100 g от лекарството), поставени в картонени опаковки от 1 бр..
Суспензията за перорално приложение за деца се предлага в полимерни или стъклени бутилки (100 ml от лекарството), поставени в картонени опаковки от 1 бр. Включва мерителна чаша или лъжица.
Таблетки Ибупрофен | 1 таб. |
Ибупрофен | 200 mg |
Помощни вещества: картофено нишесте, магнезиев стеарат, колоиден силициев диоксид (Aerosil), ванилин, пчелен восък, желатинен желатин, багрило азорубин, магнезиев хидроксикарбонат, пшенично брашно, нискомолекулно повидон, захароза, титанов диоксид. |
Ибупрофен, ректални супозитории | 1 суп. |
Ибупрофен | 60 mg |
Помощни вещества: твърди мазнини. |
Ибупрофен гел | 1 g |
Ибупрофен | 50 mg |
Помощни вещества: пропилен гликол, етанол, димексид, триетаноламин, карбомер 940, метил парахидроксибензоат карбомер 940, масло от лавандула, карбомер 940, пречистена вода. |
100 g перорална суспензия за деца съдържа 2 g ибупрофен и помощни вещества: полисорбат, натриев захаринат, монохидрат на лимонена киселина, глицерол, сорбитол (сорбитол), ксантанова смола, натриев хлорид, метил парахидроксибензоат, пропил парахидроксибензоат, оранжев аромат, вода, портокалов аромат.
Показания за употреба
Показания за назначаването на лекарството са:
- Синдром на умерена или лека болка от различен произход (включително мигрена, главоболие, миалгия с неревматичен и ревматичен произход, зъбобол, следоперативна болка, невралгия, първична алгодисменорея, болки в гърлото и ухото, посттравматична болка).
- Възпалителни заболявания на гръбначния стълб и ставите (включително ревматоиден и ревматоиден артрит, деформираща остеоартроза, анкилозиращ спондилит, подагричен артрит).
- Трескав синдром при инфекциозни и "настинки" заболявания.
Освен това, за супозитории: болка с умерена или ниска интензивност (включително болки в гърлото и ушите, болка в случай на наранявания на лигаментите и др.), Остри респираторни инфекции, реакции след ваксинация, детски инфекции, грип и други инфекциозни и възпалителни патологии, придружени от увеличение телесна температура.
Освен това, за суспензия: ставен синдром с обостряне на подагра, бурсит, тендонит, ишиас, псориатичен артрит, травматично възпаление на мускулно-скелетната система и меките тъкани, болка с аднексит.
Допълнително за гела: периартрит на рамото и рамото, ишиас, остеохондроза с радикуларен синдром, лумбаго, теносиновит, наранявания, без да се нарушава целостта на меките тъкани (включително посттравматичен оток, синини).
Противопоказания
Противопоказания за приемане на Ибупрофен са:
- Възпалително заболяване на червата.
- Хеморагична диатеза, хемофилия и други кръвоизливи (включително хипокоагулация).
- Прогресивни бъбречни патологии, тежка бъбречна недостатъчност с CC по-малко от 30 ml / min.
- Ерозивно-язвени лезии на стомашно-чревния тракт във фаза на обостряне (включително пептична язва на дванадесетопръстника и стомаха, улцерозен колит, болест на Крон).
- Потвърдена хиперкалемия.
- Периодът след байпас на коронарната артерия.
- Активно заболяване на черния дроб или тежка чернодробна недостатъчност.
- Интракраниален кръвоизлив и стомашно-чревно кървене.
- Периодът на раждане на дете.
- Деца под 6 години.
- Свръхчувствителност към някой от компонентите на Ибупрофен, ацетилсалицилова киселина или други НСПВС.
Ибупрофен се предписва с особена грижа на възрастни хора, със сърдечна недостатъчност, коронарна болест на сърцето, захарен диабет, артериална хипертония, цереброваскуларни патологии, периферни артериални заболявания, дислипидемия, тютюнопушене, цироза на черния дроб с портална хипертония, често пиене на алкохол, бъбреци и / или черен дроб недостатъчност с CC по-малко от 60 ml / min, кръвни заболявания с неясна етиология, нефротичен синдром, наличие на инфекция с N. Pylori, хипербилирубинемия, тежки соматични заболявания, пептична язва и язва на дванадесетопръстника (анамнеза), колит, гастрит, ентерит, кърмене, продължително употребата на НСПВС, комбинираната употреба на орални GCS, антитромбоцитни средства, антикоагуланти и др..
Допълнително за супозитории:
- Загуба на слуха.
- Кръвни заболявания (хемофилия, левкопения, хипокоагулация).
- Уртикария, бронхиална астма, ринит, причинен от ацетилсалицилова киселина или други НСПВС.
С изключително внимание се предписват супозитории, ако детето страда от бъбречни или чернодробни заболявания, приема други болкоуспокояващи, страда от копривна треска, бронхиална астма, има анамнеза за стомашно-чревно кървене, пептична язва, язвен колит, гастрит. Необходимо е също така да се консултирате с лекар, ако на пациента са предписани косвени антикоагуланти, глюкокортикостероиди, литиеви препарати, лекарства за понижаване на кръвното налягане, метотрексат, диуретици, антитромбоцитни средства.
Допълнително за суспензия: „аспиринова триада“, заболявания на зрителния нерв.
Допълнително за гел:
- Нарушаване целостта на епидермиса (включително ожулвания и заразени рани).
- Екзема, плачещи дерматози.
- Период на бременност (по-специално III триместър).
- Детска възраст (до 6 години).
С изключителна предпазливост гелът се предписва при чернодробна порфирия (обостряне), тежко функционално увреждане на бъбреците и черния дроб, ерозивни и язвени лезии на стомашно-чревния тракт, при деца (до 12 години), по време на бременност (I и II триместър) и кърмене.
Инструкции за употреба Ибупрофен (метод и дозировка)
Таблети
Вземете перорално. Назначава се на деца над 12 години и възрастни пациенти вътре, 3-4 пъти на ден. За да се постигне бърз терапевтичен ефект, дозата на лекарството може да се увеличи до 400 mg (2 таблетки) 3 пъти на ден. След това дневната доза Ибупрофен се намалява до 600-800 mg. Сутрешната доза се препоръчва да се приема преди хранене, промива се с вода (за по-бързо усвояване на лекарството). Останалите дози се консумират през деня след хранене.
Максималната допустима дневна доза е 1200 mg (не повече от 6 таблетки за 24 часа). Повторна доза трябва да се приема не повече от 4 часа по-късно. Продължителността на употребата на таблетки е не повече от 5 дни.
Деца от 6 до 12 години се предписват по 1 таблетка. не повече от 4 пъти на ден. Ибупрофен може да се използва само ако телесното тегло на детето е повече от 20 кг. Интервалът между приема на лекарството трябва да бъде най-малко 6 часа (дневна доза не повече от 30 mg / kg).
Ректални супозитории
Дозировката зависи от възрастта и телесното тегло на детето. Еднократна доза ибупрофен е 5-10 mg / kg телесно тегло 3-4 пъти на ден. Максималната дневна доза не трябва да бъде повече от 30 mg / kg телесно тегло на ден.
Деца на възраст 3-9 месеца (с телесно тегло от 5,5 кг до 8,0 кг) се предписват 1 суп. (60 mg) 3 пъти на ден, с интервал от 6-8 часа. Максималната доза не е повече от 180 mg на ден.
Деца на възраст от 9 месеца до 2 години (с телесно тегло от 8,0 до 12,5 кг) се предписват 1 суп. (60 mg) 4 пъти на ден, с интервал от 6 часа. Максималната доза на лекарството е не повече от 240 mg на ден.
При треска след имунизацията на деца под 1 година се предписва 1 супозитория След 1 година се добавя допълнителна супозитория след 6 часа. Продължителността на терапията зависи от целта на лекарството.
Суспензия за перорално приложение
Режимът на дозиране се определя индивидуално, в зависимост от тежестта на клиничните прояви на заболяването. За възрастни пациенти еднократна доза, когато се приема перорално, е 200-800 mg, с честота 3-4 пъти на ден. Максималната дневна доза е 2,4 g.
За деца - 20-40 mg / kg телесно тегло на ден в няколко дози. Продължителността на външната употреба на лекарството е 2-3 седмици.
За деца от 12-годишна възраст и възрастни пациенти, върху засегнатата област се нанася лента с гел с дължина 4-10 см и се втрива с леки движения, докато се абсорбира. Повторната употреба на ибупрофен е възможна само след 4 часа и не повече от 4 пъти на ден. Деца от 6 до 12 години нанасят ивица гел с дължина 2-4 см (не повече от 3 пъти на ден) върху засегнатата област. Продължителността на терапията е 2-3 седмици.
Странични ефекти
Използването на ибупрофен може да причини следните странични ефекти:
- Централна и периферна нервна система: тревожност, сънливост, главоболие, безсъние, замаяност, раздразнителност и нервност, депресия, психомоторна възбуда, халюцинации, объркване; понякога - асептичен менингит (по-често при пациенти с автоимунни патологии).
- Сърдечно-съдова система: високо кръвно налягане, тахикардия, сърдечна недостатъчност.
- Стомашно-чревен тракт: гастропатия на НСПВС (загуба на апетит, анорексия, запек, диария, коремна болка, метеоризъм, киселини, гадене, повръщане; понякога улцерация на лигавицата, която може да бъде усложнена от кървене); сухота или дразнене на устната лигавица, улцерация на лигавицата на венците, болка в устата, панкреатит, афтозен стоматит.
- Пикочна система: полиурия, остра бъбречна недостатъчност, нефротичен синдром (оток), алергичен нефрит, цистит.
- Дихателна система: бронхоспазъм, задух.
- Сетивните органи: зрително увреждане (подуване на клепачите и конюнктивата, токсично увреждане на зрителния нерв, скотома, замъглено зрение или двойно зрение, дразнене и сухота в очите), увреждане на слуха (шум или звън в ушите, загуба на слуха).
- Хематопоетични органи: тромбоцитопенична пурпура и тромбоцитопения, анемия (включително апластична, хемолитична), левкопения, агранулоцитоза.
- Алергични прояви: кожни обриви (обикновено уртикария или еритематозен обрив), оток на Куинке, треска, сърбеж, анафилактоидни реакции, задух или бронхоспазъм, анафилактичен шок, мултиформена еритема, еозинофилия, токсичен епидермален некролиз.
- Други: подобряване на потенето.
Освен това, за суспензия: рядко - бронхоспастичен синдром, асептичен менингит, локални реакции (хиперемия на кожата, изтръпване или усещане за парене).
свръх доза
Симптоми на предозиране на ибупрофен: коремна болка, гадене, повръщане, сънливост, летаргия, депресия, главоболие, шум в ушите, метаболитна ацидоза, кома, остра бъбречна недостатъчност, брадикардия, понижено кръвно налягане, тахикардия, предсърдно мъждене, спиране на дишането.
Симптоматично лечение: стомашна промивка (само в рамките на 1 час след приложение), активен въглен, алкална напитка, принудителна диуреза.
Аналози
Аналози по ATX код: Advil, Bonifen, Deblock, Ibuprom, Ibufen, Nurofen.
Не вземайте решение сами да замените лекарството, консултирайте се с лекар.
фармакологичен ефект
Ибупрофенът е нестероидно противовъзпалително лекарство (НСПВС). Има обезболяващо, антипиретично и противовъзпалително действие. Безразборно блокира COX1 и COX2.
Механизмът на действие на лекарството се дължи на инхибиране на синтеза на простагландини - медиатори на болка, възпаление и хипертермия.
специални инструкции
Лечението с лекарството под формата на таблетки трябва да се провежда в минимална ефективна доза, в кратък курс. По време на продължителна терапия се изисква да се следи функционалното състояние на бъбреците и черния дроб, както и картината на периферната кръв. Ако се появят признаци на гастропатия, е необходимо внимателно наблюдение, включително общ кръвен тест за хемоглобин, езофагогастродуоденоскопия, анализ на изпражненията за окултна кръв. Приемането на етанол не е препоръчително по време на лечението..
Гелът не трябва да се прилага върху увредена лигавица (избягвайте контакт с очите), кожата или отворена повърхност на раната. След прилагане на лекарството не трябва да се прилага оклузивна превръзка. След като използвате гела, измийте добре ръцете си.
Пациентите трябва да се въздържат от всякакви дейности, изискващи повишена концентрация на внимание, двигателна и психическа реакция..
По време на бременност и кърмене
Лекарството не трябва да се приема в 3-ти триместър на бременността. В 1-ви и 2-ри триместър, както и по време на лактация, те се предписват с изключително внимание.
В детството
Таблетките Ибупрофен не трябва да се предписват на деца под 6 години.
В напреднала възраст
Предписва се с повишено внимание.
С нарушена бъбречна функция
Противопоказан при бъбречна недостатъчност и прогресиращо бъбречно заболяване.
Използвайте с повишено внимание при нефротичен синдром, нарушена бъбречна функция..
С нарушена функция на черния дроб
Противопоказан при чернодробна недостатъчност и активно чернодробно заболяване.
Взаимодействие с лекарства
Едновременната употреба на ибупрофен с ацетилсалицилова киселина и други НСПВС не се препоръчва..
Когато се предписват с антикоагулантни и тромболитични лекарства (алтеплаза, стрептокиназа, урокиназа), рискът от кървене нараства едновременно. Едновременната употреба с инхибитори на обратното захващане на серотонин увеличава риска от сериозно стомашно-чревно кървене.
Цефамандол, цефотетан, цефаперазон, валпроева киселина, пликамицин, повишават риска от хипопротромбинемия.
Ибупрофен увеличава плазмената концентрация на циклоспорин и вероятността от развитие на неговите хепатотоксични ефекти. Лекарствата, блокиращи тръбната секреция, намаляват екскрецията и увеличават плазмената концентрация на ибупрофен.
Инхибиторите на микрозомално окисляване намаляват риска от хепатотоксичност, хипотензивна активност на вазодилататори, натриуретична и диуретична активност във фуросемид и хидрохлоротиазид.
Засилва ефекта на пероралните хипогликемични лекарства и инсулин, производни на сулфонилурея. Антиацидите и колестираминът намаляват абсорбцията. Повишава съдържанието на дигоксин, литиеви препарати, метотрексат в кръвта. Кофеинът дава обезболяващ ефект.
Условия за ваканция в аптеката
Продаван без рецепта.
Условия за съхранение
Да се съхранява при температура, която не надвишава 25 ° C. Да се пази далеч от деца..
Срок на годност на супозитории, гел и суспензия - 2 години, таблетки - 3 години.
Цена в аптеките
Цената на Ibuprofen за 1 пакет започва от 19 рубли.
Описанието на тази страница е опростена версия на официалната версия на пояснението за лекарството. Информацията се предоставя само за информационни цели и не е ръководство за самолечение. Преди да използвате лекарството, е необходимо да се консултирате със специалист и да прочетете инструкциите, одобрени от производителя.
Ибупрофен
Цялото съдържание на iLive се проверява от медицински експерти, за да се гарантира възможно най-добрата точност и съответствие с фактите..
Имаме строги правила за избор на източници на информация и се отнасяме само до реномирани сайтове, академични изследователски институти и по възможност доказани медицински изследвания. Моля, обърнете внимание, че числата в скоби ([1], [2] и т.н.) са интерактивни връзки към такива изследвания..
Ако смятате, че някой от нашите материали е неточен, остарял или съмнителен по друг начин, изберете го и натиснете Ctrl + Enter.
Ибупрофен ефективно се бори с болки от различни видове. Това е широкоспектърно лекарство. Той може да елиминира не само синдромите на болка, но и възпалителни процеси в организма. Днес подобни прояви са доста често срещани. Затова трябва да сте в състояние да се справите с неприятните последици от всяка болест.
ATX код
Активни вещества
Фармакологична група
фармакологичен ефект
Показания за употреба ибупрофен
Показания за употреба Ибупрофен - обширни. Така че, инструментът помага за премахване на ревматоиден артрит, остеоартроза, анкилозиращ спондилит и подагра.
Ибупрофен се използва широко при лечението на неврологични отклонения. Използвайте лекарството за миалгия, бурсит с различна сложност и радикулит. Той е в състояние да премахне възпалението на меките тъкани и опорно-двигателния апарат..
Като част от комплексната терапия, Ибупрофен се използва за борба с аднексит и проктит. Инструментът има подобен ефект и при заболявания на УНГ органи. Като спомагателен компонент се използва при главоболие и зъбобол. Препоръчително е да използвате продукта след консултация с Вашия лекар. В края на краищата, тя може да бъде предписана като независимо лекарство и спомагателно лекарство. Огромен плюс на този инструмент е, че той не само премахва болковите синдроми, но и възпалителните процеси. Ибупрофен се утвърди като положителен „помощник“ в борбата с лошото здраве.
Освободете формуляра
Формата за освобождаване може да варира от 10 до 100 таблетки в една опаковка. По принцип това са 100 капсули от 200 mg. Всички таблетки са покрити със специално покритие, което улеснява поглъщането им. Нюансът може да варира от светло розов до розов. Таблетката е кръгла, двойно изпъкнала, на напречното сечение се виждат два слоя. Това е основното ядро, което има бял нюанс и самата обвивка, чийто цвят варира от светло розово до розово.
Спомагателните компоненти са: картофено нишесте 38 mg, магнезиев стеарат 2 mg, силициев диоксид колоиден (Aerosil) 3,35 mg, ванилин 1,5 µg, пчелен восък 20 µg, ядливен желатин 320 µg, багрило азорубин 8,5 µg, магнезиев хидроксикарбонат 39,57 mg, брашно.
Както бе споменато по-горе, опаковката може да съдържа от 10 до 100 таблетки. В стандарта това са 10, 20 и 100 капсули. Съответно 1, 2 или 5 блистера. Всичко е в картонена опаковка. Няма друга форма на освобождаване. Лицето избира броя на таблетките въз основа на собствените си нужди. Ибупрофенът наистина е мощен инструмент, който има мощен ефект почти веднага след приложението..
Фармакодинамика
Фармакодинамика Ибупрофен - лекарството принадлежи към броя на нестероидните противовъзпалителни средства. Той е в състояние да има обезболяващ, антипиретичен и противовъзпалителен ефект. Ето защо той се използва широко в много области на медицината.
Инструментът може да не блокира избирателно COX1 и COX2. Механизмът на действие е инхибиране на синтеза на простагландин. Те са медиатори на болка, възпаление и хипертермия. Те се намират в почти всички тъкани и органи. Благодарение на богатия си състав, инструментът е в състояние да блокира негативните процеси и да облекчи човешкото състояние.
Положителен ефект се постига чрез взаимодействието на всички вещества в една таблетка. Облекчаването настъпва почти веднага след прилагане. Но много зависи от състоянието на човека и проблема, който трябва да бъде решен. Като цяло Ибупрофенът има мощен ефект върху медиаторите на болката и активно ги блокира..
Фармакокинетика
Фармакокинетика Ибупрофен - абсорбцията е висока и бърза. Инструментът се абсорбира почти напълно от стомашно-чревния тракт. Максималната концентрация на лекарството в кръвната плазма се постига 1-2 часа след прилагане. Комуникацията с протеините не надвишава 90%. Полуживотът е 2 часа..
Лекарството бавно прониква в ставната кухина и се задържа в синовиалната тъкан. Този процес се характеризира с повишена концентрация на лекарството и няколко пъти повече, отколкото в кръвната плазма. След абсорбцията почти 60% от фармакологично неактивната R-форма постепенно се трансформира в активната S-форма. Появява се метаболизъм.
Лекарството се екскретира напълно от бъбреците. Непроменен е не повече от 1%. В по-малка степен това се отнася за екскрецията, заедно с жлъчката. Лекарството не остава дълго време в организма. Той изпълнява основната си функция и се извлича активно от нея. Не трябва да се притеснявате за ефекта върху който и да е орган, но все пак рискът от негативни последици винаги се запазва. Ибупрофен трябва да се приема с повишено внимание.
Употреба на ибупрофен по време на бременност
Използването на ибупрофен по време на бременност е забранено. Това лекарство е в състояние да повлияе не само на тялото на майката, но и на развиващия се плод. Следователно, не трябва да го използвате. Естествено, има случаи, когато е невъзможно да се направи без лекарства. Това решение се взема изключително от лекуващия лекар. Винаги е необходимо да се направи паралел между положителния ефект за майката, с отрицателен ефект върху тялото на бебето. Можете да приемате лекарството само ако първият критерий е значително по-висок от последния.
През първия триместър употребата на всяко лекарство трябва да се извършва под наблюдението на лекуващия лекар. По принцип през този период употребата на наркотици е забранена. Съществува висок риск от увреждане на развиващия се организъм. Възможни патологии и дори спонтанен аборт. Всичко това показва, че самолечението може да причини непоправима вреда. Ибупрофен по време на бременност и по време на лактация се използва изключително под наблюдението на специалист..
Противопоказания
Противопоказанията за употребата на ибупрофен са доста обширни. Така че, невъзможно е да се използва лекарството във всеки случай, ако човек има свръхчувствителност към основните му компоненти. Това може да доведе до сериозна алергична реакция..
Не използвайте лекарството за ерозивни и язвени лезии на стомашно-чревния тракт в острата фаза. Може да причини сериозна вреда на организма. Хората с нарушено образуване на кръв също трябва да се откажат от лекарството..
Особен риск съществува при хора с улцерозен колит и заболявания на зрителния нерв. При тежко нарушена бъбречна или чернодробна функция е необходимо да се откаже лекарство без провал. Естествено, за деца под 6 години приемането на лекарството е строго забранено. Това е силно лекарство, което не само може да донесе полза, но и да причини сериозни вреди. Всичко останало може да се използва с Ибупрофен, но без да се консултирате със специалист, това не си струва. Рискът от самонараняване на тялото винаги е на високо ниво..
Странични ефекти на ибупрофен
Страничните ефекти на ибупрофен се проявяват в много органи и системи. Така че, основно това е гадене, запек, киселини, диария, главоболие, безсъние и алергични реакции. Това е "стандартен" набор от отрицателни реакции от страна на тялото. Но има и други изключително интересни случаи..
От стомашно-чревния тракт могат да се наблюдават следните отклонения: НСПВС, гастропатия, намален апетит, диария, метеоризъм, запек, гадене, повръщане, киселини. В някои случаи всичко това се усложнява от перфорация и кървене. Дразнене или сухота в устата, неприятна болка.
В сетивните органи могат да се наблюдават увреждане на слуха, звънене или шум в ушите, увреждане на зрителния нерв, скотома, конюнктивален оток, алергичен генезис..
Централната и периферната нервна система реагират на ефекта на лекарството с главоболие, безсъние, нервност, психомоторна възбуда, асептичен менингит, сънливост и депресия.
Сърдечно-съдова система: тахикардия, повишено кръвно налягане, сърдечна недостатъчност. Пикочна система: алергичен нефрит, полиурия, цистит и остра бъбречна недостатъчност.
Алергичните реакции не са изключени. Те се проявяват чрез наличието на кожен обрив, сърбеж, анафилактоидни реакции, анафилактичен шок, треска, еозинофилия, алергичен ринит.
Хематопоетични органи: анемия, агрануполитстоз и левкопения. Повишеното изпотяване не е изключено. На високо ниво е рискът от развитие на язва на лигавицата на стомашно-чревния тракт. При поява на нежелани реакции Ибупрофен се прекратява..
Дозировка и приложение
Дозировката и приложението зависят от състоянието на човека и проблема, който трябва да бъде решен. Така че при ревматоиден артрит трябва да се приема 800 mg от лекарството (4 таблетки) 3 пъти на ден. Това е достатъчно, за да накара човек да се почувства облекчен.
При остеоартрит и анкилозиращ спондилит лекарството се използва 400-600 mg (2-3 таблетки) 3-4 пъти на ден. При ювенилен ревматоиден артрит е достатъчно 30-40 mg на kg човешко тегло. Но в този случай инструментът се използва веднъж на ден..
При наранявания на меките тъкани, навяхване, обикновено се предписват 600 mg (3 таблетки) 2-3 пъти на ден. Ако човек изпитва синдром на болка, достатъчно е да използва лекарство от 400 mg (2 таблетки) 3 пъти на ден. Максималната дневна доза не трябва да бъде повече от 12 таблетки на ден. Естествено, дозировката се избира от лекуващия лекар, в зависимост от проблема, който човек има. Следователно самолечението е силно обезкуражено. Ибупрофен има малък списък на възможните странични ефекти върху човешкото тяло..
свръх доза
Предозирането по време на приема на лекарства не е изключено. Проявява се главно поради превишаване на допустимата доза. Много хора, опитвайки се да премахнат неприятен синдром на болка или да ускорят лечението, приемат лекарства във висока доза. Всичко това води до проявата на негативни действия от страна на тялото..
Така че могат да се появят болки в корема, повръщане, гадене, летаргия, главоболие, депресия, шум в ушите, остра бъбречна недостатъчност, тахикардия, предсърдно мъждене и дори пълно спиране на дишането. Отрицателните последствия са много впечатляващи. Това се подчертава от факта, че самото лечение с Ибупрофен може да причини сериозна вреда на организма..
За да премахнете неприятните симптоми, струва си да прибягвате до редица необходими действия. На първо място, човек си измива стомаха. Но това е уместно само в първия час след приема на лекарството. Тогава се предписва активен въглен, като се изчислява една таблетка на килограм тегло. Такъв ефект може значително да намали абсорбцията. Алкалното пиене, принудителната диуреза и симптоматичната терапия ще бъдат от полза..
Взаимодействия с други лекарства
Взаимодействията на ибупрофен с други лекарства се извършват с изключително внимание. Така че, заедно с ацетилсалициловата киселина и други НСПВС, приемането на лекарството не си струва. Инструментът е в състояние да намали противовъзпалителния и антитромбоцитен ефект на киселината. Това може да доведе до увеличаване на честотата на остра коронарна недостатъчност при пациенти, които получават малки дози ацетилсалицилова киселина като антитромбоцитно средство..
Когато се използва с антикоагуланти и тромболитични лекарства, съществува риск от кървене. Едновременната употреба с инхибитори на обратното захващане на серотонина увеличава вероятността от сериозно стомашно-чревно кървене.
Златните препарати засилват ефекта на ибупрофен върху синтеза на простагландини в бъбреците, което се проявява с повишаване на нефротоксичността. Лекарства, които блокират тубулната секреция, могат да намалят екскрецията и да увеличат плазмената концентрация на основното лекарство.
Инхибиторите на микрозомално окисляване значително намаляват риска от хепатотоксичност. Хипотензивната активност на вазодилататорите, натриуретичната и диуретичната активност на фуросемид и хидрохлоротиазид са намалени. Концентрацията на дигоксин, литиеви препарати, метотрексат в кръвта се увеличава. Кофеинът усилва аналгетичния ефект на ибупрофен.
Условия за съхранение
Условията за съхранение на ибупрофен включват няколко основни правила. Особено внимание винаги се обръща на съхранението, регистрирането и разпространението на лекарства. Правилната поддръжка на Ибупрофен се основава на рационалната организация на съхранението, редовното отчитане на срока на годност.
Важно е винаги да поддържате оптимална температура. В този случай тя не трябва да надвишава 25 градуса. Влажност, защита от светлина играят важна роля. Лекарството не трябва да се излага на пряка слънчева светлина и висока влажност. Това ще доведе до разваляне на лекарството..
Трябва да се разбере, че нарушаването на правилата за съхранение може не само да намали ефективността на действията, но и да навреди на човешкото тяло. Продължителната поддръжка на лекарството не винаги е приемлива. И така, с течение на времето фармакологичната му активност се променя. Естествено, децата в никакъв случай не трябва да се допускат до лекарства. Можете да го приемате, като започнете от 6-годишна възраст, а след това, със специална ниска доза. Самостоятелната употреба може да доведе до появата на сериозни негативни реакции от страна на организма. Затова Ибупрофен трябва да се пази от нежелани влияния и любопитство на децата.
Срок на годност
Срокът на годност на лекарството е 3 години. В никакъв случай не трябва да го използвате след предварително определено време. Факт е, че с течение на времето фармакологичните действия активно започват да се променят. В най-добрия случай няма да даде никакъв резултат, в най-лошия ще причини сериозна вреда на организма.
Огромна роля играе съхранението на лекарството. Препоръчително е да е топло, сухо място, без пряка слънчева светлина. Естествено, влажността и треската са забранени. Не допускайте децата в лекарствата, те могат да навредят на себе си.
Обърнете внимание на външните данни на лекарството. Цветът, миризмата и вкусът не трябва да се променят. Ако има такива промени, инструментът вече не може да се използва. Най-вероятно са нарушени основните правила за съхранение и медикаментите стават безполезни. Ибупрофенът трябва да се съхранява в оригиналната му опаковка. Не го поставяйте в хладилника, това лекарство не изисква специални условия.