В тази статия можете да прочетете инструкциите за употреба на лекарството ибупрофен. Предоставя обратна връзка от посетителите на сайта - потребители на това лекарство, както и мненията на медицински специалисти относно употребата на Ибупрофен в практиката им. Голяма молба е да добавяте активно своите отзиви за лекарството: лекарството помогнало или не помогнало да се отървете от болестта, какви усложнения и странични ефекти са наблюдавани, вероятно не са обявени от производителя в анотацията. Аналози на ибупрофен при наличие на налични структурни аналози. Използвайте за лечение на възпаление и отстраняване на топлина, както и обезболяване при възрастни, деца, както и по време на бременност и кърмене.

Ибупрофен е нестероидно противовъзпалително лекарство, получено от фенилпропионова киселина. Има противовъзпалителни, аналгетични и антипиретични ефекти.

Механизмът на действие е свързан с инхибирането на COX активността - основният ензим на метаболизма на арахидоновата киселина, който е предшественик на простагландините, които играят основна роля в патогенезата на възпалението, болката и треската. Аналгетичният ефект се дължи както на периферния (косвено, чрез потискане на синтеза на простагландин), така и на централния механизъм (поради инхибиране на синтеза на простагландин в централната и периферната нервна система). Потиснете агрегацията на тромбоцитите.

Когато се прилага външно, той има противовъзпалителни и аналгетични ефекти. Намалява сутрешната скованост, увеличава обхвата на движение в ставите.

Фармакокинетика

Когато се приема ибупрофен почти изцяло се абсорбира от храносмилателния тракт. Едновременното хранене забавя скоростта на усвояване. Метаболизира се в черния дроб (90%). 80% от дозата се екскретира с урината главно под формата на метаболити (70%), 10% - непроменени; 20% се екскретира през червата като метаболити.

Показания

  • възпалителни заболявания на ставите и гръбначния стълб (включително ревматоиден артрит, анкилозиращ спондилит, остеоартрит, подагрозен артрит);
  • синдром на умерена болка с различна етиология (включително главоболие, мигрена, зъбобол, невралгия, миалгия, следоперативна болка, посттравматична болка, първична алгоменорея);
  • фебрилен синдром с настинки и инфекциозни заболявания;
  • предназначен за симптоматична терапия, намалява болката и възпалението по време на употреба, не влияе върху прогресията на заболяването.

Форми за освобождаване

200 mg и 400 mg филмирани таблетки.

Ректални свещички за деца 60 mg.

Гел за външна употреба 5%.

Мехлем за външна употреба 5%.

Сироп или суспензия за перорално приложение.

Ефервесцентни таблетки Ибупрофен - Хемофарм.

Инструкции за употреба и дозировка

Ибупрофен се предписва за възрастни и деца над 12 години вътре, в таблетки от 200 mg 3-4 пъти на ден. За да се постигне бърз терапевтичен ефект, дозата може да се увеличи до 400 mg (2 таблетки) 3 пъти на ден. Когато се постигне терапевтичен ефект, дневната доза на лекарството се намалява до 600-800 mg. Сутрешната доза се приема преди хранене с достатъчно количество вода (за по-бързо усвояване на лекарството). Останалите дози се приемат през целия ден след хранене.

Максималната дневна доза е 1200 mg (не приемайте повече от 6 таблетки за 24 часа). Вземете повторна доза не повече от 4 часа по-късно Продължителността на употребата на лекарството без консултация с лекар е не повече от 5 дни.

Да не се използва при деца под 12 години без лекарска консултация.

Деца от 6 до 12 години: 1 таблетка не повече от 4 пъти на ден; лекарството може да се използва само в случай на телесно тегло на детето над 20 кг. Интервалът между приема на таблетки за поне 6 часа (дневна доза не повече от 30 mg / kg).

Локално се прилага за 2-3 седмици.

Максималната дневна доза за възрастни, когато се приема перорално или ректално, е 2,4 g.

Страничен ефект

  • НСПВС-гастропатия (коремна болка, гадене, повръщане, киселини, намален апетит, диария, метеоризъм, запек; рядко - язва на стомашно-чревната лигавица, която в някои случаи се усложнява от перфорация и кървене);
  • дразнене или сухота на устната лигавица;
  • болка в устата;
  • улцерация на лигавицата на венците;
  • задух;
  • бронхоспазъм;
  • увреждане на слуха: загуба на слуха, звън или шум в ушите;
  • зрително увреждане: токсично увреждане на зрителния нерв, замъглено зрение или двойно виждане
  • сухи и раздразнени очи;
  • конюнктивален оток и клепачи (алергичен генезис);
  • главоболие;
  • виене на свят;
  • безсъние;
  • тревожност;
  • нервност и раздразнителност;
  • психомоторна възбуда;
  • сънливост;
  • депресия;
  • объркване на съзнанието;
  • халюцинации;
  • сърдечна недостатъчност;
  • тахикардия;
  • повишаване на кръвното налягане;
  • алергичен нефрит;
  • кожен обрив (обикновено еритематозен или уртикария);
  • сърбяща кожа;
  • Оток на Quincke;
  • анафилактоидни реакции;
  • анафилактичен шок;
  • треска;
  • алергичен ринит;
  • анемия (включително хемолитична, апластична);
  • тромбоцитопения и тромбоцитопенична пурпура;
  • агранулоцитоза;
  • левкопения;
  • подобряване на потенето.
  • време на кървене (може да се увеличи);
  • серумна концентрация на глюкоза (може да намалее);
  • креатининов клирънс (може да намалее);
  • хематокрит или хемоглобин (може да намалее);
  • серумна концентрация на креатинин (може да се увеличи);
  • активност на чернодробните трансаминази (може да се увеличи).

Противопоказания

  • свръхчувствителност към някоя от съставките, съставляващи лекарството. Свръхчувствителност към ацетилсалицилова киселина или други НСПВС, включително медицинска анамнеза за атака на бронхиална обструкция, ринит, уртикария след прием на ацетилсалицилова киселина или други НСПВС; синдром на пълна или непълна непоносимост към ацетилсалицилова киселина (риносинуит, уртикария, полипи на носната лигавица, бронхиална астма);
  • ерозивни и язвени заболявания на стомашно-чревния тракт в острия стадий (включително пептична язва на стомаха и дванадесетопръстника, болест на Крон, улцерозен колит);
  • възпалително заболяване на червата;
  • хемофилия и други нарушения на кървенето (включително хипокоагулация), хеморагична диатеза;
  • периодът след байпас на коронарната артерия;
  • стомашно-чревно кървене и вътречерепно кръвоизлив;
  • тежка чернодробна недостатъчност или активно чернодробно заболяване;
  • прогресиращо бъбречно заболяване;
  • тежка бъбречна недостатъчност с креатининов клирънс под 30 ml / min, потвърдена хиперкалемия;
  • бременност;
  • деца под 6 години.

Бременност и кърмене

Противопоказан при бременност. Използвайте с повишено внимание по време на лактация.

специални инструкции

Лечението с лекарството трябва да се провежда в минималната ефективна доза, възможно най-краткия курс. По време на продължително лечение е необходимо да се контролира картината на периферната кръв и функционалното състояние на черния дроб и бъбреците. Когато се появят симптоми на гастропатия, се посочва внимателно наблюдение, включително езофагогастродуоденоскопия, общ кръвен тест (определяне на хемоглобин), анализ на фекална окултна кръв.

Ако е необходимо да се определи 17-кетостероиди, лекарството трябва да се прекрати 48 часа преди изследването..

Пациентите трябва да се въздържат от всички видове дейности, изискващи повишено внимание, бързи психични и двигателни реакции. По време на лечението не се препоръчва етанол (алкохол).

Взаимодействие с лекарства

Едновременната употреба на ибупрофен с ацетилсалицилова киселина и други НСПВС не се препоръчва. С едновременното приложение на ибупрофен намалява противовъзпалителния и антитромбоцитен ефект на ацетилсалициловата киселина (възможно е да се увеличи честотата на остра коронарна недостатъчност при пациенти, получаващи малки дози ацетилсалицилова киселина като антитромбоцитно средство след започване на прием на ибупрофен). Когато се предписват с антикоагулантни и тромболитични лекарства (алтеплаза, стрептокиназа, урокиназа), рискът от кървене нараства едновременно. Едновременната употреба с инхибитори на обратното захващане на серотонин (циталопрам, флуоксетин, пароксетин, сертралин) увеличава риска от сериозно стомашно-чревно кървене.

Цефамандол, цефаперазон, цефотетан, валпроева киселина, пликамицин увеличават честотата на хипопротромбинемия. Циклоспоринът и златните препарати усилват ефекта на ибупрофен върху синтеза на простагландини в бъбреците, което се проявява с увеличаване на нефротоксичността. Ибупрофен увеличава плазмената концентрация на циклоспорин и вероятността от развитие на неговите хепатотоксични ефекти. Лекарствата, които блокират тубулната секреция, намаляват екскрецията и повишават плазмената концентрация на ибупрофен. Индукторите на микрозомално окисляване (фенитоин, етанол (алкохол), барбитурати, рифампицин, фенилбутазон, трициклични антидепресанти) увеличават производството на хидроксилирани активни метаболити, повишавайки риска от тежка интоксикация. Микросомални инхибитори на окисляване - намаляват риска от хепатотоксичност. Намалява хипотензивната активност на вазодилататори, натриуретична и диуретична активност във фуросемид и хидрохлоротиазид. Намалява ефективността на урикозурични лекарства, засилва ефекта на косвените антикоагуланти, антитромбоцитни средства, фибринолитици (повишен риск от хеморагични разстройства), засилва улцерогенния ефект с кървящи минералокортикостероиди, глюкокортикостероиди, колхицин, естрогени, етанол (алкохол). Засилва ефекта на пероралните хипогликемични лекарства и инсулин, производни на сулфонилурея. Антиацидите и колестираминът намаляват абсорбцията. Повишава концентрацията на дигоксин, литиеви препарати, метотрексат в кръвта. Кофеинът засилва обезболяващия ефект.

Аналози на лекарството Ибупрофен

Структурни аналози на активното вещество:

  • Адвил;
  • ArthroCam;
  • Bonifen;
  • Brufen;
  • Бруфен Ретард;
  • Бурана;
  • Deblock;
  • Детска Мотрин;
  • Дълго е;
  • Ibuprom;
  • Ibuprom max;
  • Ибупром спринт шапки;
  • Ибупрофен Ланахер;
  • Ибупрофен Никомед;
  • Ибупрофен-Werth;
  • Ибупрофен-Хемофарм;
  • Ibusan
  • Ибутоп гел;
  • Ibufen;
  • Ipren;
  • MIG 200;
  • MIG 400;
  • Nurofen;
  • Нурофен за деца;
  • Нурофен период;
  • Nurofen UltraCap;
  • Нурофен Форте;
  • Нурофен експрес;
  • Pedea;
  • Solpaflex;
  • Faspik.

Ибупрофен (200 mg, Борисов завод за медицински препарати OJSC)

Инструкция за употреба

  • Руски
  • қазақша

Търговско наименование

Международно непатентовано име

Доза от

200 mg филмирани таблетки

структура

Една таблетка съдържа

активно вещество - ибупрофен 200 mg

помощни вещества: картофено нишесте, магнезиев стеарат, калциев стеарат, повидон, опадра ΙΙ (съдържа поливинил алкохол, частично хидролизиран, талк, макрогол 3350, лецитин, титанов диоксид (E 171)).

описание

Кръгли таблетки с двойно изпъкнала повърхност, покрити с бяла черупка.

Фармакотерапевтична група

Нестероидни противовъзпалителни и антиревматични лекарства. Нестероидни противовъзпалителни средства. Производни на пропионова киселина. Ибупрофен

ATX код M01AE01

Фармакологични свойства

Фармакокинетика

След перорално приложение бионаличността на ибупрофен е 80%. Максималната концентрация на ибупрофен в кръвната плазма след поглъщане на празен стомах се постига след 0,45 - 1 час, когато се приема след хранене - след 2,0 - 2,5 часа Максималната концентрация на ибупрофен в синовиална течност се достига след 3 часа. Терапевтичната концентрация на ибупрофен в плазма прави 10 - 50 mkg / ml, токсичен - 100 - 700 mkg / ml. Метаболизира се в черния дроб с образуването на 3 неактивни метаболити. Биологичната активност на ибупрофен е свързана със S-енантиомера. След абсорбцията около 60% от фармакологично неактивната R-форма бавно се трансформира в активната S-форма.

В кръвта ибупрофенът се свързва обратимо с плазмените протеини (около 90 - 99%). Ибупрофен бавно прониква в ставната кухина, задържа се в синовиалната течност. Концентрацията на ибупрофен в синовиалната течност е по-голяма, отколкото в плазмата. Обемът на разпределение е 0,1 l / kg.

60 - 90% от приложената доза се екскретира от бъбреците с урина под формата на метаболити, в по-малка степен се отделя с жлъчката. Екскрецията на непроменения ибупрофен е по-малко от 1%. Полуживотът на елиминиране на ибупрофен е 2 - 2,5 часа, общият клирънс е 0,75 ± 0,20 ml / min / kg.

При пациенти в напреднала възраст фармакокинетиката на ибупрофен не се променя.

Фармакодинамика

Ибупрофенът е нестероидно противовъзпалително лекарство (НСПВС). Има противовъзпалителни, аналгетични и антипиретични ефекти. Механизмът на действие е безразборното инхибиране на активността на циклооксигеназа-1 и 2, което води до потискане на синтеза на простагландин и предотвратява освобождаването на възпалителни медиатори. В резултат на това ибупрофенът намалява свързаната с възпалението болка, подуване и треска..

Показания за употреба

- синдром на болка с различна етиология: болки в гърлото, главоболие, мигрена, зъбобол, невралгия, остеоартикуларна и мускулна болка, следоперативна болка, посттравматична болка, алгоменорея

- фебрилен синдром с грип, настинки и други инфекциозни и възпалителни заболявания

- възпалителни и дегенеративни заболявания на ставите и гръбначния стълб (включително ревматоиден артрит, анкилозиращ спондилит).

Дозировка и приложение

Таблетките се приемат (без дъвчене) по време на хранене или след него.

За възрастни и деца от 12 години ибупрофенът се предписва по 200 mg 3-4 пъти на ден. За да се постигне бърз терапевтичен ефект при възрастни, дозата може да се увеличи до 400 mg (2 таблетки) 3 пъти на ден.

Не приемайте повече от 6 таблетки за 24 часа.

Интервалът между приема на таблетки за поне 6 часа, максималната дневна доза от 1200 mg.

Ако симптомите продължат след приема на лекарството в продължение на 2-3 дни, прекратете лечението и се консултирайте с лекар.

Странични ефекти

При използване на лекарството Ибупрофен в продължение на 2-3 дни, страничните ефекти практически не се наблюдават. В случай на продължителна употреба могат да се появят следните странични ефекти:

главоболие, замаяност, безсъние, възбуда, сънливост, депресия, объркване, халюцинации

гадене, болка и дискомфорт в епигастриума, коремна болка

повръщане, киселини, диария, запек, метеоризъм

кожен обрив, сърбеж, уртикария

ерозивни и язвени лезии на стомашно-чревния тракт (в някои случаи усложнени от перфорация и кървене), дразнене, сухота на устната лигавица или болка в устата, язва на лигавицата на венците, афтозен стоматит, анорексия, панкреатит, хепатит

сърдечна недостатъчност, високо кръвно налягане (ВР), тахикардия

асептичен менингит (по-често при пациенти с автоимунни заболявания)

Оток на Quincke, анафилактоидни реакции, анафилактичен шок, треска, еритема мултиформен ексудатив (включително синдром на Stevens - Джонсън), токсична епидермална некролиза (синдром на Lyell), еозинофилия, алергичен ринит

анемия (включително хемолитична, апластична), тромбоцитопения и тромбоцитопенична пурпура, агранулоцитоза, левкопения

нефротичен синдром (оток), остра бъбречна недостатъчност, алергичен нефрит, полиурия, цистит

загуба на слуха, шум в ушите или шум в ушите, обратим токсичен оптичен неврит, замъглено зрение или диплопия, сухи и раздразнени очи, оток на конюнктивата и клепачите (алергичен генезис), скотома

При продължителна употреба в големи дози - улцерация на лигавицата на стомашно-чревния тракт, кървене (стомашно-чревен, гингивален, маточен, хемороидален), зрително увреждане (цветно зрение, скотома, амблиопия).

Ако се появят нежелани реакции, спрете приема на лекарството и се консултирайте с лекар.

Противопоказания

свръхчувствителност към ибупрофен;

ерозивни и язвени лезии на стомашно-чревния тракт в острата фаза;

стомашно-чревни и други кръвоизливи;

"Аспирин" астма и "аспирин" триада;

хеморагична диатеза (болест на Вилебранд, тромбоцитопенична пурпура, телеангиектазия), хипопротромбинемия, хемофилия;

стратифицирана аневризма на аортата;

дефицит на витамин К;

бременност и кърмене;

заболявания на зрителния нерв, скотома, амблиопия, увреждане на цветното зрение;

артериална хипертония, сърдечна недостатъчност III-IV стадий съгласно NYHA;

патология на вестибуларния апарат, загуба на слуха;

тежка бъбречна и чернодробна недостатъчност;

деца под 12 години.

Лекарствени взаимодействия

Нестероидните противовъзпалителни средства могат да намалят ефектите на антихипертензивни лекарства, като ангиотензин конвертиращи ензимни инхибитори, бета-блокери и диуретици. Диуретиците също могат да увеличат риска от нефротоксичност на нестероидните противовъзпалителни средства..

Нестероидно противовъзпалително лекарство може да влоши сърдечната недостатъчност, да намали скоростта на гломерулната филтрация и да увеличи плазмената концентрация на сърдечни гликозиди.

Едновременната употреба с ибупрофен, докато холестирамин може да намали абсорбцията на ибупрофен в стомашно-чревния тракт.

Едновременното приложение с литиеви соли води до намаляване на екскрецията на литий.

Нестероидните противовъзпалителни средства могат да инхибират тръбната секреция на метотрексат и да намалят клирънса на метотрексат.

Циклоспорин: повишен риск от нефротоксичност.

Мифепристон: теоретично може да настъпи намаляване на ефективността на лекарството поради антипростагландиновия ефект на нестероидно противовъзпалително лекарство. Ограничените доказателства сочат, че едновременното приложение на нестероидни противовъзпалителни средства в деня на приложение на простагландин не влияе неблагоприятно върху ефекта на мифепристон или простагландини върху зреенето на шийката на матката и не намалява клиничната ефективност на прекратяване на бременността.

Други аналгетици и селективни инхибитори на циклооксигеназа-2: препоръчително е да се избягва едновременната употреба на две или повече нестероидни противовъзпалителни средства, включително СОХ-2 инхибитори, тъй като това може да увеличи риска от странични ефекти.

Ацетилсалицилова киселина: едновременната употреба на ибупрофен и ацетилсалицилова киселина не се препоръчва поради възможното увеличаване на страничните ефекти, включително повишен риск от стомашно-чревни язви или кървене. Експерименталните доказателства сочат, че ибупрофенът може да инхибира ефекта на ниските дози ацетилсалицилова киселина върху агрегацията на тромбоцитите, когато те се дозират едновременно..

Антикоагуланти: НСПВС могат да засилят ефекта на антикоагуланти като варфарин..

Флуорохинолони: при пациенти, приемащи едновременно НСПВС и хинолони, рискът от припадъци може да се увеличи.

Производни на сулфонилурея: ибупрофен може да засили хипогликемичния ефект на сулфонилуреите.

Антитромбоцитни средства и селективни инхибитори на обратното захващане на серотонин (SSRIs): повишен риск от стомашно-чревно кървене, когато се използва с НСПВС.

Такролимус: възможен повишен риск от ибупрофен нефротоксичност при едновременна употреба с такролимус.

Зидовудин: повишен риск от хематологична токсичност при едновременна употреба със зидовудин.

Аминогликозиди: НСПВС могат да намалят екскрецията на аминогликозиди.

Растителни екстракти: Гинко билоба може да увеличи риска от кървене, докато използвате НСПВС.

CYP2C9 инхибитори: Едновременната употреба на ибупрофен с CYP2C9 инхибитори може да увеличи продължителността на ибупрофен (субстрат CYP2C9). Показано е, че едновременното приложение на ибупрофен с вориконазол и флуконазол (CYP2C9 инхибитори) води до увеличаване на продължителността на ибупрофен с приблизително 80 до 100%. Дозировката на ибупрофен трябва да бъде намалена, докато се предписва със силни CYP2C9 инхибитори, особено когато се използват високи дози ибупрофен във връзка с вориконазол или флуконазол.

специални инструкции

Етанолът не се препоръчва по време на лечението..

Сок от череша и касис, захарен сироп увеличават скоростта на усвояване на ибупрофен.

За да се намали рискът от нежелани събития от стомашно-чревния тракт, трябва да се използва минималната ефективна доза с минимално възможен кратък курс.

Лица с патология на стомашно-чревния тракт. По време на употребата на ибупрофен е необходимо внимателно медицинско наблюдение на пациенти, които имат оплаквания от стомашно-чревния тракт, анамнеза за стомашно-чревна язва и язвен колит или болест на Крон. На фона на употребата на ибупрофен при тази група пациенти може да се появи стомашно-чревно кървене или улцерация / перфорация на стомашно-чревния тракт (за първи път или многократно), което може да не е придружено от предшестващи симптоми. Във всички подобни случаи лекарството трябва да се прекрати.

Лица с патология на кръвоносната система. Ибупрофен временно инхибира агрегацията на тромбоцитите, поради което пациентите с увредена хемостаза се нуждаят от внимателно наблюдение на съответните лабораторни параметри. При продължителна употреба на ибупрофен е показано систематично наблюдение на периферната кръв.

Лица с чернодробно заболяване. По време на употребата на ибупрофен е възможно преходно повишаване на активността на чернодробните ензими. При продължителна терапия с ибупрофен лабораторното наблюдение на чернодробната функция е показано като предпазна мярка. Ако нарушенията на функционалните показатели продължават или се засилват, както и ако се появят клинични прояви на други чернодробни лезии, ибупрофен трябва да се прекрати. Трябва да се помни, че хепатитът с употребата на ибупрофен може да протече без продромални прояви.

Лица с патология на сърдечно-съдовата система. Тъй като простагландините играят важна роля за поддържане на нормалния бъбречен кръвен поток, особено внимание се изисква при използване на ибупрофен при пациенти с нарушена бъбречна функция и хронична застойна сърдечна недостатъчност, при пациенти, получаващи диуретици, както и при пациенти със значително намаляване на обема на циркулиращата плазма (например, период преди и след масивни хирургични интервенции). Във всички тези случаи се препоръчва мониторинг на бъбречната функция като предпазна мярка. Прекратяването на лекарството обикновено води до възстановяване на бъбречната функция до началното ниво..

Влияние върху лабораторните показатели. Ако е необходимо да се определи 17-кетостероиди в урината, ибупрофенът трябва да се прекрати 48 часа преди анализа.

Бременност и кърмене

Употребата на ибупрофен по време на бременност е възможна само в случаите, когато очакваната полза за майката надвишава потенциалния риск за плода. Лекарството трябва да се предписва в минималната ефективна доза. Употребата на ибупрофен през третия триместър на бременността не се препоръчва поради възможното инхибиране на маточната контрактилност и преждевременното затваряне на артериозуса на дуктуса при плода.

Потискането на синтеза на простагландин може да повлияе неблагоприятно на бременността и развитието на плода. Епидемиологичните изследвания показват повишен риск от спонтанен аборт и малформации на сърцето и стомашно-чревния тракт след употребата на инхибитори на синтеза на простагландин в ранна бременност. При животни е показано, че прилагането на инхибитори на синтеза на простагландин води до увеличаване на смъртността преди и след имплантацията на ембриона и плода. Освен това при животни, лекувани с инхибитори на синтез на простагландин по време на органогенезата, честотата на различни малформации, включително сърдечно-съдовата система, се увеличава.

По време на първия и втория триместър на бременността ибупрофенът трябва да се избягва, освен ако не е абсолютно необходимо. При планиране на бременност, през първия или втория триместър на бременността, предписаната доза ибупрофен трябва да бъде изключително ниска, а продължителността на лечението трябва да бъде възможно най-кратка. През третия триместър на бременността употребата на каквито и да е инхибитори на синтеза на простагландин може да доведе до следното:

• Кардиопулмонална токсичност (с преждевременно затваряне на дуктус артериозус и белодробна хипертония)

• нарушена бъбречна функция, която може да прогресира до бъбречна недостатъчност с олигохидрамнио.

В края на бременността инхибиторите на синтеза на простагландин могат да поставят майката и новороденото в риск поради:

• Възможности за удължаване на времето на кървене;

• Инхибиране на маточните контракции, което може да доведе до забавяне или продължителен раждане.

Следователно ибупрофенът е противопоказан през третия триместър на бременността..

Ибупрофенът преминава в кърмата, така че когато се използва по време на лактация, е необходимо да се осигури прекратяване на кърменето за целия период на лечение.

Въздействие върху способността за шофиране на превозни средства или потенциално опасни машини

По време на употребата на ибупрофен е необходимо да се въздържате от всички видове дейности, които изискват повишено внимание, бърза психическа и двигателна реакция.

свръх доза

Симптоми: типичната клинична картина не се развива при предозиране на ибупрофен. Може би появата на коремна болка, гадене, повръщане, замаяност, летаргия, сънливост, депресия, главоболие, хипотония, припадъци, сърдечна аритмия, остра бъбречна недостатъчност, респираторна депресия.

Лечение: мерките за помощ включват прекратяване на лекарството, поддържаща и симптоматична терапия, насочена към елиминиране на нарушенията, корекция на киселинно-алкалното състояние. Възможно е да се проведе принудителна диуреза с едновременното назначаване на алкална напитка, активен въглен, за да се намали реабсорбцията на ибупрофен. Няма специфичен антидот. Стомашната промивка е ефективна само в рамките на час след приема на лекарството.

Форма за освобождаване и опаковка

Върху 10 таблетки в блистерна опаковка от филм от поливинилхлорид и алуминиево фолио.

500 блистера без прикачване в опаковка заедно със съответния брой инструкции за медицинска употреба на държавен и руски език се поставят в картонена кутия.

5 блистера заедно с инструкции за медицинска употреба на държавния и руския език се поставят в опаковка от картон.

Условия за съхранение

На сухо, тъмно място при температура не по-висока от 25 ° С.

Да се ​​пази далеч от деца!

Срок на годност

Не използвайте след изтичане на срока на годност.

Условия за ваканция в аптеката

Производител

Открито акционерно дружество „Борисов завод за медицински препарати”, Република Беларус, Минска област, Борисов, ул. Чапаева 64/27,

Притежател на удостоверение за регистрация

Открито акционерно дружество „Борисов завод за медицински препарати”, Република Беларус

Адресът на организацията, която приема рекламации от потребителите относно качеството на продуктите (стоките) в Република Казахстан

Открито акционерно дружество „Борисов завод за медицински препарати”,

Република Беларус, област Минск, Борисов, ул. Чапаева 64/27,

Ибупрофен таблетки - инструкции за употреба

Ибупрофен в таблетки е много популярно лекарство, което ви позволява да облекчите болката и треската в най-кратки срокове. В допълнение, лекарството има добри противовъзпалителни свойства и често се използва в комплексното лечение на различни заболявания с вирусен и бактериален характер. Ибупрофен, инструкцията за употреба на който съдържа най-пълната информация, е преминал всички необходими лабораторни тестове и неговата ефективност е тествана от времето..

Състав и описание

Активното вещество в лекарството е ибупрофен. 1 таблетка съдържа 200 mg или 400 mg.

Включени са и допълнителни компоненти, които са:

  • Картофено нишесте като свързващо вещество.
  • Калциев и магнезиев стеарат. Тези вещества имат емулгиращи и оформящи свойства..
  • Повидон с абсорбиращи и бактериостатични свойства.
  • Поливинил алкохол като сгъстител.
  • Талк, който е инертен мек пълнител с антибактериални и абсорбиращи свойства.
  • Лецитин, който намалява риска от интоксикация.
  • Титанов диоксид като хранителна добавка.

Активно вещество

Активното вещество ибупрофен е производно на фенилпропионова киселина. За първи път е синтезиран през 1962 г. в САЩ. Лекарството принадлежи към групата на нестероидните противовъзпалителни средства. Първоначално лекарството се отпуска само по лекарско предписание. Но след провеждането на множество лабораторни тестове е установено, че лекарството е безопасно и от 1983 г. се появява в аптеките в продажба.

Ибупрофен се абсорбира почти напълно в храносмилателния тракт и започва да действа в рамките на един час. Освен това, ако се приема едновременно с храната, тогава този процес значително се забавя. Активното вещество е в състояние да намали синтеза на простагландини. Тези вещества са медиатори на болката, възпалението и термореакциите на тялото..

Ибупрофен се метаболизира в черния дроб, а по-нататъшните метаболити почти изцяло се екскретират през бъбреците, като около 10% от тях са непроменени. Някои се отделят през червата. Процесът отнема около ден.

Форми за освобождаване

Ибупрофен се продава в аптеките под формата на двойно изпъкнали таблетки от 200 mg или 400 mg. Те са покрити с розова черупка, а на отрязването ясно се виждат 2 слоя. Таблетките са в блистери, които са опаковани в картонени опаковки от 2, 5, 10 броя. Можете също така да закупите 50 таблетки в буркани с тонирано стъкло..

В допълнение, Ибупрофен може да се намери в продажба в таблетки с продължително освобождаване (800 mg всяка) и в таблетки за резорбция (200 mg всяка).

Показания за употреба на таблетки

Инструкциите за употреба на ибупрофен съдържат информация, че инструментът се използва за облекчаване на болка, възпаление и топлина при много заболявания. Това е така, защото активното вещество се разпространява през кръвоносните съдове, което означава, че може да засегне всички органи и системи на човешкото тяло.

Най-често ибупрофенът се предписва при заболявания на опорно-двигателния апарат. С него можете да облекчите болките в ставите. Ефективно средство за лечение на болки в мускулите..

Освен това е показано:

  • С главоболие. Лекарството помага за облекчаване на дискомфорта от мигрена. Той облекчава спазмите, намалява интензивността на болката за кратко време..
  • С зъбобол. Лекарството се препоръчва за употреба преди посещение на лекар, когато болката се появи внезапно. Също така, инструментът се използва за облекчаване на болката след процедури, например след изваждане на зъб. Той е ефективен в комплексната терапия при лечението на възпалителни процеси.
  • При повишени температури. Ефективността на лекарството за облекчаване на топлината се основава на неговите противовъзпалителни свойства. Характеристика е способността му да сваля температурата за дълго време..
  • При лечение на настинки.

Инструкциите за употреба изброяват и други сериозни заболявания, при лечението на които може да се използва ибупрофен. По-специално, той е включен в комплексната терапия за инфекциозни и възпалителни заболявания на УНГ органи, аднексит, проктит и др..

Противопоказания

Лекарството има редица сериозни противопоказания. Ето защо, за да не навредите, се препоръчва внимателно да проучите инструкциите за употреба. Лекарството в таблетки не се предписва на деца под 6 години. Има и ограничения за теглото за деца под 12 години. С повишено внимание хората над 60 години трябва да приемат лекарството. Противопоказанията важат и за 3 семестъра на бременността. В 1-2 триместър приемът е възможен само със съгласие с лекаря. Забранено е провеждането на терапия с ибупрофен при индивидуална непоносимост или свръхчувствителност към лекарства с НСПВС.

Необходимо е да се откаже лечение с:

обостряне на ерозивни и язвени заболявания на стомашно-чревния тракт;

сърдечна недостатъчност 3-4 етапа;

патологии на черния дроб и бъбреците;

проблеми с вестибуларния апарат и загуба на слуха;

заболявания на зрителния нерв;

левкопения и тромбоцитопения;

нарушения в кървенето;

Инструкции за употреба и дозировка

Лекарството трябва да се предписва индивидуално от лекаря. Тежестта на заболяването и състоянието на пациента се вземат предвид..

Деца над 12 години и възрастни обикновено се предписват за лечение на различни заболявания:

  • 200 mg: една таблетка 3-4 пъти на ден.
  • 400 mg: една таблетка 2-3 пъти на ден.

По този начин максималната дневна доза не трябва да надвишава 1200 mg. За деца на възраст от 6 до 12 години може да се предпише ибупрофен, ако телесното им тегло е над 20 кг. В този случай им е позволено да приемат една таблетка до 4 пъти на ден. Но в същото време интервалът между дозите не трябва да бъде по-малък от 6 часа.

Странични ефекти и предозиране

Въпреки факта, че ибупрофенът се счита за сравнително безопасен, инструкциите съдържат информация за възможни странични ефекти. По правило рисковете им се увеличават свръхдоза.

Могат да се наблюдават нарушения в различни системи на човешкото тяло:

  • Задух и бронхоспазъм.
  • Болки в корема, диария, гадене, повръщане и различни диспептични разстройства. В тежки случаи, при обостряне на хронични заболявания на стомаха, може да се появи язва върху лигавицата на храносмилателния орган..
  • Нарушение на слуховото възприятие, което се изразява с появата на шум в ушите и увреждане на слуха. Визуални проблеми и дразнене на очите също могат да възникнат..
  • Главоболие и замаяност. Може да се появи безсъние. Комбинацията от такива фактори води до развитие на хронична умора, нервност, раздразнителност и депресия. В тежки случаи объркване или халюцинации.
  • Сърдечна недостатъчност, хипертония и тахикардия.
  • Остра бъбречна недостатъчност, оток, възпалителни процеси в бъбреците и пикочния мехур.
  • Алергични реакции, водещи до кожен обрив, дразнене и сърбеж. В тежки случаи може да се развие оток на Quincke и други животозастрашаващи алергични патологии..

Ако нарушението е възникнало поради предозиране, тогава промивката на стомаха е задължителна. Освен това процедурата е ефективна само в рамките на един час след приема на лекарството. Освен това се предписват абсорбиращи средства и алкална напитка. В тежки случаи трябва да се обадите на линейка.

Съвместим с антибиотици и други таблетки.

Антибиотиците са антимикробни средства. Те се предписват при лечение на много заболявания, причинени от вредни бактерии. Тъй като възпалителният процес винаги се проявява на фона на такива патологии, е възможно да се ускори терапевтичният ефект с лекарства с противовъзпалителни свойства. Ибупрофен принадлежи към тази група. Въпреки това, само лекар трябва да предпише сложна терапия, самолечението е много опасно.

При предписване на ибупрофен задължително се взема предвид взаимодействието му с други групи лекарства. Инструкциите за употреба съдържат подробна информация за това. По-специално, трябва да знаете, че когато приемате лекарството с ацетилсалицилова киселина, рискът от странични ефекти от стомашно-чревния тракт се увеличава. Комбинацията с тромболитични лекарства е опасна, защото може да се появи кървене.

Ибупрофен и алкохол

Експертите недвусмислено твърдят, че е нежелателно да се приема алкохол, когато се използва ибупрофен, инструкцията предупреждава за това. Това се дължи предимно на факта, че както алкохолните напитки, така и ибупрофенът съдържат ксенобиотици. Тези вещества ускоряват биохимичните реакции в организма. Но е много важно концентрацията им да съответства на нормата. Превишаването му води до намаляване на болкоуспокояващи, противовъзпалителни и антипиретични свойства на лекарството.

Освен това, на фона на консумацията на алкохол, рискът от странични ефекти се увеличава значително. Невропсихични разстройства често се появяват поради силни главоболия, замаяност и емоционални изблици. Алкохолът в комбинация с ибупрофен има силно дразнещо действие върху стомашната лигавица, което може да доведе до усложнения.

бременност

Ибупрофен, инструкцията за употреба предупреждава за това, нежелателно е да се използва по време на бременност. Но категоричните противопоказания важат само за третия триместър. Това лекарство може да предизвика маточни контракции и началото на преждевременните раждания. Но също толкова често възниква обратната ситуация, свързана с намаляване на количеството на околоплодната течност, което води до забавяне на бременността и усложнява процеса на раждане.

С голямо внимание трябва да се лекува с ибупрофен през първия триместър. Това се дължи на факта, че по това време се формират всички вътрешни органи и системи на плода. Употребата на всякакви лекарства може да наруши естествените процеси и да причини развитието на вродени аномалии при нероденото дете.

Позволено е да се приема лекарството според показанията само през втория триместър, когато се формира плацентарната бариера. Но това трябва да отчита характеристиките на тялото на жената през периода на раждане на дете. Позволява се само една доза от лекарството по всяко време за облекчаване на остра болка. Малка доза ви позволява да облекчите болката и не вредите.

Ибупрофен по време на лактация

Инструкциите за употреба на ибупрофен показват, че лекарството е разрешено по време на лактация. Специалистите приписват това на факта, че активното вещество в малък обем прониква в кърмата. В допълнение, това не влияе на вкуса, така че няма проблеми с храненето. Но, въпреки това, относно употребата на лекарството, първо трябва да се консултирате с лекар.

Обикновено лекарството е разрешено да се приема с кърмене, ако една жена има висока температура, което може да бъде симптом на различни заболявания, например, мастит. Във всеки случай, по преценка на лекаря, режимът може да варира. Като правило стандартният метод е предписването на лекарството в съответствие с инструкциите за употреба за възрастен. Изпийте таблетка с малко количество вода.

Важно е да се спазват правилата за приемане на лекарството. Това ще намали до минимум количеството на средствата в кърмата. Ибупрофен трябва да се приема веднага след хранене, тъй като максималното му количество в кръвта се открива приблизително два часа след приема, а след това активното вещество се метаболизира в черния дроб и се екскретира през бъбреците.

Ибупрофен за деца

Невъзможно е да се лекуват деца под 6 години с ибупрофен в таблетки. Има и определени ограничения за теглото. Разрешено е да се провежда лечение с лекарства, ако теглото на детето след 6 години е повече от 20 кг. В противен случай противопоказанията за прием на ибупрофен, това се потвърждава от инструкциите, се удължават до 12 години.

Много е важно да не се превишава максимално допустимата дневна доза. Таблетките от 200 mg за деца под 12 години трябва да приемат не повече от 4 броя на ден в четири разделени дози. Интервалът между приемите трябва да бъде най-малко 4 часа.

Във всеки случай, дори при спазване на докторските препоръки, е необходимо да се следи състоянието на детето по време на употребата на ибупрофен. Както е потвърдено в практиката, много често се появяват странични ефекти. Понякога се наблюдават главоболие и безсъние, което влошава общото състояние на бебето. Храносмилателната система често реагира отрицателно на лекарствата. Това се изразява с коремна болка и различни диспептични разстройства. С предразположение към алергични реакции може да се появи лечение с кожен обрив, дразнене и сърбеж. Ако се открият неприятни симптоми, употребата на лекарството трябва да се изхвърли и да се консултира с лекар.

Ибупрофен: инструкции, състав, показания, действие, прегледи и цени

Инструкции за употреба

Ибупрофен се използва за премахване на болката, облекчаване на възпалението и треската. Това е нестероидно противовъзпалително лекарство (НСПВС), предписано при различни патологични състояния. Произвежда се в няколко лекарствени форми. Възможна употреба в детска и зряла възраст.

Включено в списъка на най-ефективните лекарства според мнението на Световната здравна организация.

Състав и форма на освобождаване

Ибупрофенът е активна съставка с лечебни свойства. Дозировката на веществото и съставът на допълнителните компоненти зависят от лекарствената форма.

Прилага се перорално, външно и локално.

Таблетки Ибупрофен

Една таблетка съдържа двеста или четиристотин милиграма от активната съставка. За орална употреба (вътре).

Ибупрофен под формата на свещи

Ректални супозитории на базата на твърди мазнини. Една свещ съдържа шестдесет милиграма активна съставка.

Ибупрофен капсула

Една капсулна форма съдържа двеста милиграма от активната съставка. Специално ентерично покритие улеснява абсорбцията на химично съединение в храносмилателния тракт.

Ибупрофен като гел

Тематична форма с пет процента активно съдържание. Петдесет милиграма от активната съставка присъстват в един грам лекарство.

Ибупрофен като суспензия

Течна дозирана форма, в която сто милилитра съдържа два грама активна съставка. За перорално приложение.

Подходящ за педиатрични пациенти.

Ибупрофен като мехлем

Течна форма за външна употреба. Концентрацията на активния компонент е пет процента. В един грам мехлем присъстват петдесет милиграма вещество.

Терапевтичен ефект

Отнася се за лекарства от групата на НСПВС. Химичното съединение инхибира COX от типове 1 и 2, поради което освобождаването на възпалителни медиатори в тъканите е нарушено. Намалява се производството на компоненти за простагландин във всички тъкани, включително огнища на възпаление. Болката се елиминира, включително дискомфорт в ставите и мускулите на фона на възпалението. Треска се облекчава. Възстановява двигателната активност в областта на възпалените стави. Сцеплението на тромбоцитите се предотвратява..

Химичното съединение влияе и на частта от мозъка, която е отговорна за регулирането на температурата на тялото..

Странични ефекти

Различни нежелани ефекти могат да възникнат поради механизма на действие на лекарството върху различни тъкани и органи.

Възможни нежелани реакции:

  • Имунитет: кожни обриви, сърбеж, уртикария, ангиоедем, синдром на Стивънс-Джонсън, възпаление на носната лигавица на фона на алергии, анафилактичен шок, бронхоспазъм и дихателна недостатъчност, повишени еозинофили, синдром на Лайъл и други прояви на алергии.
  • Храносмилателна система: усложнения от въздействието на веществото върху стомашно-чревния тракт, проявяващо се с възпаление на тъканите, болка, киселини, повръщане и загуба на апетит; задържане на изпражненията, хлабави изпражнения, повишено образуване на газове в червата, язви на епитела на храносмилателния тракт, нарушаване целостта на храносмилателния тракт, кръвоизлив, изсушаване на лигавицата на устната кухина, възпаление на черния дроб, възпаление на панкреаса, възпалителен процес в венците.
  • Нервна система: цефалгия, нарушение на съня, асептично възпаление на менингите, халюцинации, възбудимост, понижено настроение, нарушено съзнание, тревожност, раздразнителност, сънливост.
  • Резултати от теста: намаляване на степента на коагулация, понижаване на кръвната захар, повишаване на креатинина, промяна в нивото на чернодробните ензими, промяна в хематопоетичните функции.
  • Сетивните органи: намаляване на зрителната острота, влошаване на слуховата чувствителност, появата на слепи петна в зрителното поле, изсушаване на конюнктивата на окото, увреждане на зрителния нерв от токсичен характер, подуване на тъканите на очната ябълка.
  • Сърце и кръвоносни съдове: нарушена сърдечна функция, повишено кръвно налягане, сърдечна честота.
  • Екскреторна и репродуктивна система: нарушена бъбречна тъкан, възпаление на пикочния мехур, повишено образуване на урина, нефротичен синдром, възпаление на бъбречната тъкан при наличие на алергии.
  • Хематопоетична система: различни форми на анемия, намаляване на броя на тромбоцитите, намаляване на белите кръвни клетки, намаляване на гранулоцитите и моноцитите, тромбоцитопенична пурпура.
  • Други: бронхоспазъм, дихателна недостатъчност, повишено изпотяване.

Изброените негативни последици от лекарствената терапия могат да бъдат свързани с орални форми на лекарството и супозитории. При външна употреба на гел или мехлем степента на абсорбция на лекарството в кръвния поток е незначителна, поради което често се появяват само алергични странични реакции. Трябва да прочетете пълните инструкции.

Асимилация и елиминиране

След перорално приложение химичното съединение преминава бариерата на лигавицата на храносмилателния тракт и навлиза в кръвообращението. Максималното ниво на вещество в кръвния поток настъпва в рамките на 60-120 минути след приложението. Степента на свързване с кръвните протеини е деветдесет и девет процента. Постепенно попада в ставните зони и се натрупва по тези места. Преобразува се в чернодробната тъкан и се екскретира предимно с урината. Малко количество се отделя в изпражненията. Напълно се отстранява от тялото на ден.

Локалните форми действат локално и леко проникват в кръвния поток. Използването на супозитории води до абсорбция на химично съединение в кръвта през лигавицата на ректума.

Показания за употреба

  • Различни видове цефалгия, включително главоболие при напрежение и мигрена.
  • Повишаване на телесната температура на фона на инфекциозни и възпалителни процеси в организма.
  • Болезненост в гърба и долната част на гърба на фона на компресия на корените на гръбначните нерви.
  • Одонтогенна болка.
  • Неприятни усещания по време на менструация.
  • Болка в костите, ставите или мускулите.
  • Симптоми на автоимунно увреждане на ставите.
  • Други видове болка.

Общите показания са изброени. Различните лекарствени форми могат да се различават по показания за употреба. Важно е да се има предвид, че НСПВС се използват само като симптоматично средство. Лекарството не елиминира първопричината за образуването на възпаление.

Противопоказания

  • Остри патологични състояния в храносмилателния тракт, придружени от улцерация на епитела и кръвоизлив.
  • До шест години за таблетки с доза от двеста милиграма.
  • До дванадесет години за таблетки с дозировка четиристотин милиграма.
  • Възраст до три месеца (свещи.)
  • Възраст до шест години (гел.)
  • Възпаление на червата по време на обостряне.
  • Всяка форма на нарушение на коагулацията на кръвта.
  • Усложнения с аспирин и НСПВС, проявяващи се с бронхоспазъм, алергии и други симптоми.
  • Нетолерантност към активното вещество или помощните компоненти.
  • Трети триместър на раждане на дете.
  • Нарушена бъбречна функция с креатининов клирънс по-малко от тридесет милилитра в минута.
  • Повишени нива на калий.
  • Рехабилитация след байпас на коронарна артерия.
  • Прогресивни патологии на бъбречната тъкан.
  • Остри форми на чернодробни патологии и дисфункция на органите.
Допълнителни фактори

Инструкции за употреба ибупрофен

Формата на таблетката или капсулата трябва да се погълне и да се измие с достатъчно вода. Препоръчва се да се използва по време на хранене и да се приема не повече от веднъж на четири часа. Маз или гел се прилагат само външно. Супозитории се прилагат ректално. Необходимо е да се използва най-малката дозировка, която елиминира симптомите възможно най-скоро. Не повече от пет дни без медицински преглед. Ако оплакванията останат, свържете се със специалист..

По-долу са кратки инструкции за използване на продукта. Необходимо е да прочетете пълните инструкции и да изясните препоръките с вашия лекар.

Използване на устна форма

  • Пациенти по-възрастни от дванадесет години: двеста милиграма три или четири пъти на ден. Четиристотин милиграма два или три пъти на ден. Не повече от хиляда двеста милиграма на ден.
  • Дете от шест до дванадесет години с телесно тегло най-малко двадесет килограма: двеста милиграма не повече от четири пъти на ден. На всеки шест часа.
  • Изчисляване на дневната доза суспензия за дете: от двадесет до четиридесет милиграма на килограм телесно тегло.
Приемането при деца се контролира от педиатър

Използване на актуални форми

Пациенти, по-стари от дванадесет години, трябва да се третират (разтриват) областта на възпалението с лента гел с дължина от четири до десет сантиметра. Това е от петдесет до сто двадесет и пет милиграма материя. Необходимо е веществото да се абсорбира напълно в тъканта. Не повече от четири пъти на ден с интервал от четири часа. Дете от шест до дванадесет години може да се прилага с ивица с дължина от два до четири сантиметра не повече от три пъти на ден.

Гелът или мехлемът не трябва да се поглъщат или да се прилагат върху лигавиците.

Използване на свещи

  • Повишаване на телесната температура и болка при дете: от пет до десет милиграма на килограм телесно тегло два или три пъти на ден. Не повече от тридесет милиграма на килограм на ден.
  • Дете от три до девет месеца (пет и половина до осем килограма): шестдесет милиграма три пъти на ден.
  • Дете от девет месеца до две години (осем до дванадесет и половина килограма): шестдесет милиграма четири пъти на ден.
  • Треска след имунизация: шестдесет милиграма веднъж. Можете да добавите още една свещ след шест часа.

Терапията се провежда под наблюдението на педиатър..

Допълнителна информация

  • Използването на нетерапевтична доза от перорална или ректална форма на лекарството може да доведе до следните усложнения: коремна болка, повръщане, кома, нарушена бъбречна тъкан, понижаване на кръвното налягане, нарушен сърдечен пулс, метаболитна ацидоза, забавен сърдечен пулс, дихателна недостатъчност. Спешно трябва да посетите лекар. Стомашната кухина се почиства с помощта на адсорбенти. Други проведени мероприятия.
  • Има голям брой възможни нежелани ефекти от едновременната употреба на ибупрофен с други лекарства. Можете да използвате лекарството с други лекарства след консултация с лекар. Също така трябва да прочетете пълния списък на лекарствените взаимодействия в официалните инструкции..
  • Ако се очаква продължителна употреба, трябва да се извърши периодична диагностика, за да се оцени състоянието на кръвта, черния дроб и бъбречната тъкан.
  • За да намалите вероятността от негативни последици от храносмилателния тракт, трябва да използвате минималната доза. Ако вече имате неприятни симптоми от стомашно-чревния тракт, трябва да проведете ендоскопско изследване на храносмилателния тракт, кръвен тест и тест за окултна кръв в изпражненията.
  • Употребата на лекарството е строго противопоказана през третия триместър от раждането на дете. В други периоди на бременност лекарствената терапия се провежда под лекарско наблюдение.
  • Докато приемате лекарствата, трябва да изоставите шофирането и други дейности, свързани с риска.

По-пълна и точна информация можете да намерите в официалните инструкции..

Аналози на лекарството

Има най-различни търговски имена на ибупрофен. Когато избирате лекарство, трябва да обърнете внимание на лекарствената форма, дозировката, допълнителните компоненти и инструкции.

Популярни аналози:

Изборът на подобни лекарства се препоръчва да се извършва заедно с лекаря.

Отзиви и цени

Според лекарите използването на минимално ефективни дози е безопасно за повечето пациенти, които нямат противопоказания за употреба. Това е популярен и ефективен НСПВС. Пациентите съобщават, че еднократната употреба на таблетки е добра при главоболие.

Средната цена на двадесет капсули от двеста милиграма е 700 рубли. Средната цена на двадесет таблетки от четиристотин милиграма е 65 рубли. Средната цена на сто милилитра суспензия е 115 рубли. Петдесет милилитра от пет процентен гел могат да бъдат закупени за 70-120 рубли.

Видео

Това е популярно обезболяващо. Препоръчително е терапията да се провежда под лекарски контрол.

Публикации За Астма