Публикувано от: Окси 29 юни 2017 г. 2017-06-29

Ибупрофен сироп принадлежи към групата на лекарствата, които се използват широко за намаляване на телесната температура при деца. Лекарството има комплексен ефект върху тялото.

Ибупрофенът е мощно лекарство. Преди да го използвате, трябва внимателно да проучите инструкциите, да премахнете противопоказанията и да се консултирате със специалист.

Какво е това лекарство?

Ибупрофен сироп е широкоспектърен аналгетик, създаден специално за деца. Компонентите, съставляващи състава му, действат върху определени области на мозъка, осигурявайки елиминиране на съществуващите симптоми и облекчаване на общото състояние на детето. Лекарството се елиминира от тялото на ден.

Механизмът на действие на сиропа е следните свойства:

  • нормализиране на функцията на терморегулация;
  • обезболяващ ефект;
  • елиминиране на симптомите на треска;
  • обезболяващ ефект;
  • противовъзпалителен ефект върху тялото;
  • инхибиторен ефект върху агрегацията на тромбоцитите;
  • облекчаване на общото състояние на детето;
  • подобряване на микроциркулацията на кръвта;
  • елиминиране на съдовата пропускливост.

структура

Ибупрофен сироп е бистра или почти прозрачна течност с оранжеви или други аромати. Към лекарството винаги е прикрепена специална мерителна чаша. Обемът на една бутилка е 100 мл. Активната съставка в сиропа е ибупрофен. Този компонент осигурява основния ефект - намаляване на телесната температура при дете.

Помощните вещества са следните компоненти:

  • глицерол;
  • лимонова киселина;
  • пречистена вода;
  • натриев хидроксид;
  • полисорбат;
  • ксантанова дъвка;
  • сорбитол;
  • натриев захаринат;
  • солна киселина;
  • ароматизатори;
  • пропил парахидроксибензоат;
  • метил парахидроксибензоат.

Показания за употреба

Ибупрофен е универсално лекарство, което се използва при наличие на голямо разнообразие от патологии при деца, придружено от болка.

Когато използвате лекарство за елиминиране на повишена телесна температура при дете, е важно да се вземе предвид, че индикацията за лекарството в този случай ще бъде марка над 38 градуса.

Ако лекът се използва за премахване на болката, тогава етиологията му няма значение.

Показания за употребата на сироп са следните условия:

  • главоболие;
  • зъбобол;
  • мускулна болка;
  • невралгия;
  • последствия от наранявания;
  • инфекциозни заболявания;
  • отрицателна реакция на тялото на детето на ваксинация;
  • заболявания, придружени от симптоми на болка;
  • болков симптом и треска с УНГ заболявания.

Противопоказания и странични ефекти

Страничните ефекти при употреба на сиропа могат да се появят, ако има противопоказания или ако се превиши препоръчителната доза на Ибупрофен. Лекарството може да провокира сериозно нарушение на имунната система на тялото на детето. Страничните ефекти включват също временни отклонения във функционирането на сърдечно-съдовата система и храносмилателните органи. Отрицателната реакция на тялото може да се прояви под формата на нервни разстройства.

Противопоказания за употребата на лекарството са следните състояния:

  • възраст на децата до шест месеца;
  • тегло на детето по-малко от шест килограма;
  • заболявания на органите на зрението и слуха в острия стадий;
  • хемофилия;
  • заболявания на храносмилателната система (особено в острия стадий);
  • нарушение на кървенето;
  • свръхчувствителност към компонентите на лекарството;
  • бронхиална астма;
  • непоносимост към фруктоза;
  • хиперкалиемия.

Страничните ефекти от ибупрофен в медицинската практика са изолирани случаи.

Отрицателната реакция на тялото на детето може да се прояви под формата на задух, повишена сухота в устата, възпаление на венците, главоболие в комбинация с шум в ушите или прекомерно изпотяване.

Начин на приложение и дозировка за детето

Ибупрофен се препоръчва тридесет минути след хранене. Първият метод за предпочитане се провежда на празен стомах. Не превишавайте посочените дози във всеки случай поради високия риск от развитие на симптоми на предозиране..

Курсът на лечение се определя от лекаря, но при липса на резултати от терапията в рамките на пет дни е необходимо коригиране на списъка с употребявани лекарства.

Употребата на лекарството за деца:

  • за деца на възраст от шест до дванадесет месеца с телесно тегло до 9 кг, лекарството се предписва по 2,5 ml три или четири пъти на ден;
  • за малки пациенти от една година до три години с телесно тегло до 15 кг, дозировката се увеличава до 5 ml три пъти на ден;
  • за деца от шест до девет години с телесно тегло до 30 кг, сиропът се предписва 10 ml три пъти на ден;
  • на възраст от девет до дванадесет години лекарството се приема по 15 ml три пъти на ден.

специални инструкции

Приемането на Ибупрофен като част от комплексната терапия предполага спазване на множество правила. Лекарството не се комбинира с лекарства от определени групи. Само експерт може да направи оптимално ефективен и безопасен списък с лекарства за детето. Ако се появят повръщане, гадене или диария, е необходима втора консултация с Вашия лекар..

Следните препоръки са конкретни инструкции:

  • ако детето има чернодробни или бъбречни заболявания, необходимостта от употреба на лекарството се определя само от специалист;
  • разклатете сироп преди употреба;
  • златните препарати забавят елиминирането на Ибупрофен от организма (ефективността на лекарствата за болка под влияние на такива лекарства може да се увеличи);
  • Ибупрофен не трябва да се приема едновременно с бета-блокери и диуретични лекарства;
  • ако комбинирате приема на сироп с антибактериални средства, тогава съществува риск от развитие на припадъци при детето;
  • приемането на Ибупрофен в комбинация с тромболитични лекарства или лекарства от антикоагулантната група може да провокира вътрешно кървене;
  • Ибупрофен не трябва да се комбинира с лекарства от групата на диуретиците;
  • Ибупрофен увеличава ефективността на инсулина;
  • ако лекарството е било използвано многократно или по време на дълъг курс на терапия, тогава след неговото завършване е необходимо да се направи тест за кръвен състав;
  • в някои случаи може да се предписва Ибупрофен, ако има противопоказания, но степента на полза от лекарствата трябва да надвишава риска от потенциална вреда за здравето на децата;
  • симптоми на предозиране на лекарството се елиминират с Активен въглен (при липса на ефект детето се нуждае от преглед от специалист);
  • ако детето има бронхиална астма в комбинация с полипи на синусите, употребата на ибупрофен е забранена.

Аналозите са по-евтини

Ибупрофен сиропът може да бъде заменен с лекарства с подобен принцип на действие и фармакологични свойства. При избора на аналози е необходимо да се вземат предвид отличителните характеристики на лекарствата (режим на дозиране, противопоказания, показания и специални инструкции). Избраното лекарство трябва да е подходящо за възрастта на детето.

Цената на сироп Ибупрофен е приблизително 80 рубли, най-евтините аналози на лекарството са:

  • Панадол (цена от 70 рубли, лекарство с обезболяващи и обезболяващи ефекти, може да се използва като фебрифуга);
  • Ибуфен (цена от 70 рубли, лекарството принадлежи към групата на нестероидните противовъзпалителни средства, може да се използва при наличие на болка в резултат на наранявания);
  • Ibunorm (цена от 80 рубли, лекарството се предписва за систематична болка, както и при комплексно лечение на заболявания, придружени от треска);
  • Кетонал (цена от 65 рубли, нестероидно противовъзпалително средство, има сложен ефект върху детското тяло, използва се при наличие на болка от различна етиология и повишена телесна температура).

Прегледи на родители

Ибупрофен сироп се използва широко в медицинската практика. Множество положителни отзиви на родителите свидетелстват за неговата ефективност. Възрастните отбелязват не само бърз резултат от терапията, но и удобството на употребата на лекарството.

Сиропът има приятен вкус, а дозировката се изчислява лесно с помощта на специална мерителна чаша, която е прикрепена към епруветката. Приемът на такова лекарство не причинява дискомфорт при децата.

Анна, на 29 години

Дадох сироп Ибупрофен на сина ми, когато той тежко нарани крака в тренировка по футбол. Детето плакало през нощта и на практика не стъпило на крака си. Нямаше фрактура или дислокация. Лекарите диагностицираха синина и посъветваха даване на аналгетик, подходящ за възрастта.

Аптеката предлагаше Ибупрофен. Сиропът беше вкусен и много ефективен. Детето започнало да се оплаква по-малко от болка. Давал лекарството в продължение на пет дни, а две седмици по-късно синът отново отишъл да тренира.

Анастасия, на 37 години

Докато дъщеря ми беше малка, Ибупрофен винаги беше в домашния ни кабинет. Инструментът има бърза ефективност и можете да го използвате с почти всяка болка. Използвах сироп за наранявания и температура при дете. Всяка простудна болест в дъщеря й беше придружена от температура и Ибупрофен винаги спестяваше. В допълнение, лекарството не пристрастява. Основното е да се спазва дозировката.

Светлана, 39 години

Ибупрофен назначи син за педиатър при лечението на тонзилит. Лекарството бързо облекчи състоянието на детето и облекчи температурата. След като внимателно проучих инструкциите, бях изненадан от гъвкавостта на сиропа. Може да се използва за почти всяка болка. Тя го даде отново, за да премахне зъбобола на сина си. Резултатът не беше по-различен. Лекарството също помогна за кратко време..

Ibufen®

Инструкция за употреба

  • Руски
  • қазақша

Търговско наименование

IBUFEN®

Международно непатентно име

Доза от

Суспензия за перорално приложение, 100 mg / 5 ml 100 ml

структура

100 мл суспензия съдържат

активно вещество - ибупрофен 2,0 g,

помощни вещества: хипромелоза, ксантанова смола, глицерин, натриев бензоат, течен малтитол, натриев цитрат дихидрат, лимонена киселина монохидрат, натриев захарин, натриев хлорид, аромат на малина, пречистена вода.

описание

Хомогенна суспензия от бяло или почти бяло с аромат на малина.

Фармакотерапевтична група

Противовъзпалителни и антиревматични лекарства. Нестероидни противовъзпалителни средства. Производни на пропионова киселина. Ибупрофен

ATX код M01AE01

Фармакологични свойства

Фармакокинетика

Когато се приема перорално, повече от 80% ибупрофен се абсорбира от стомашно-чревния тракт, като достига максимална плазмена концентрация след 1 час.

Храненето забавя абсорбцията на ибупрофен, но не намалява неговата бионаличност. Когато приемате ибупрофен като суспензия при деца в доза 10 mg / kg, неговата максимална концентрация в кръвта е 55 µg / ml. Когато се приема с храна, ибупрофенът се абсорбира по-бавно: (t max) е с 30-60 минути по-дълго, отколкото когато се приема на празен стомах и е 1,5-3 часа.

Ибупрофен се свързва с плазмените протеини с повече от 99%. Основните протеини, свързващи лекарството, са албуминът. Разпределението на ибупрофен при възрастни е около 0,12 l / kg телесно тегло, а при деца с повишена телесна температура под 11 години е по-високо и е около 0,2 l / kg телесно тегло. Високата степен на свързване с протеини ограничава скоростта на проникване на ибупрофен в синовиалната и цереброспиналната течност. Следователно ибупрофен бавно прониква в синовиалната течност, като същевременно поддържа терапевтична концентрация в нея за дълго време..

Метаболизъм Лекарството се трансформира основно в черния дроб. Екскрецията на 70-90% от приетата доза се екскретира с урината под формата на метаболити и техните продукти на конюгиране с глюкуронова киселина.

Остатъкът от дозата се отделя в изпражненията непроменен, а също и под формата на метаболити. Лекарството не се натрупва в организма.

Фармакодинамика

Ибупрофенът е производно на пропионова киселина, която има антипиретичен, аналгетичен и противовъзпалителен ефект..

Механизмът на действие на ибупрофен се дължи предимно на потискането на биосинтезата на простагландин чрез намаляване на активността на циклооксигеназата (СОХ), ензим, който регулира превръщането на арахидоновата киселина в простагландини, простациклин и тромбоксан. Освен това, в резултат на необратимо инхибиране на циклооксигеназния път на метаболизма на арахидоновата киселина, образуването на простагландини намалява. Намаляването на концентрацията на простагландини на мястото на възпалението е придружено от намаляване на образуването на брадикинин, ендогенни пирогени, други биологично активни вещества, кислородни радикали и азотен оксид. Всичко това води до намаляване на активността на възпалителния процес (противовъзпалителен ефект на ибупрофен) и е придружено от намаляване на приема на болка (аналгетичен ефект). Намаляването на концентрацията на простагландини в цереброспиналната течност води до нормализиране на телесната температура (антипиретичен ефект). Ефектът от понижаването на температурата започва след 30 минути. след прилагане, максималният му ефект се появява след 3 часа.

Показания за употреба

Повишена телесна температура от различен произход с:

остри респираторни вирусни инфекции

детски инфекции, придружени от увеличение

Синдром на болка от различен произход със слаба и умерена интензивност с:

зъбобол, болезнени зъби

главоболие, мигрена

мускулна болка, стави поради наранявания на опорно-двигателния апарат

болка в ухото с възпаление на средното ухо.

Дозировка и приложение

За перорална употреба.

5 ml суспензия съдържа 100 mg ибупрофен.

Разклатете преди употреба, докато се получи хомогенна суспензия..

Лекарството се приема след хранене с много течности..

За точно дозиране на суспензията, към бутилката (лъжица или спринцовка) е прикрепен дозатор.

Дозата се определя в зависимост от възрастта и телесното тегло на детето.

Дневната доза на суспензията на лекарството Ibufen® е 20-30 mg / kg телесно тегло. Лекарството се предписва в единични дози съгласно схемата по-долу:

Бебета от 3 до 6 месеца (5-7,6 кг): 3 пъти по 2,5 ml на ден (което съответства на 150 mg ибупрофен / на ден).

Бебета от 6 до 12 месеца (7,7-9 кг): от 3 до 4 пъти по 2,5 ml на ден (което съответства на 150-200 mg ибупрофен / на ден).

Деца от 1 година до 3 години (10-15 кг): 3 пъти по 5 мл на ден (което съответства на 300 mg ибупрофен / на ден).

Деца от 4 до 6 години (16-20 кг): 3 пъти по 7,5 мл на ден (което съответства на 450 mg ибупрофен / на ден).

Деца от 7 до 9 години (21-29 кг): 3 пъти по 10 ml на ден (което съответства на 600 mg ибупрофен / на ден).

Деца от 10 до 12 години (30-40 кг): 3 пъти по 15 мл на ден (което съответства на 900 mg ибупрофен / на ден).

Не превишавайте препоръчителната доза..

Лекарството е предназначено за симптоматично лечение.

Не повече от 3 дни като антипиретик

Не повече от 5 дни като упойка.

Дозите на лекарството се използват с интервал от 6 до 8 часа (или ако е необходимо, спазвайте поне 4-часов интервал между дозите). При деца под 6 месеца лекарството трябва да се прилага само след лекарска консултация и назначаването на лекарството от лекар.

Ако симптомите продължават или се влошават при деца на възраст от 3 до 5 месеца след приема на лекарството в продължение на 24 часа, трябва да се консултирате с лекар. Ако на фона на приема на лекарството при дете от 6 месеца до 12 години симптомите продължават по-дълго от 3 дни, консултирайте се с лекар.

Не превишавайте препоръчителната доза..

Лекарството е предназначено за симптоматично лечение. Ако симптомите продължават или се влошават или се появяват нови симптоми, потърсете лекарска помощ..

Треска след ваксинация

Веднъж приложено 2,5 ml от суспензията, ако е необходимо, дозата може да се повтори след 6 часа. Не трябва да въвеждате повече от две дози от 2,5 ml суспензия в рамките на 24 часа. В случай на такива симптоми се консултирайте с лекар.

Инструкции за дозатор на спринцовка

1. развийте капачката от бутилката (натиснете като натиснете и завъртете обратно на часовниковата стрелка).

2. Натиснете дозатора силно в отвора на гърлото на бутилката.

3. разклатете енергично съдържанието на флакона.

4. за да напълните дозатора, бутилката трябва да бъде обърната с главата надолу и след това внимателно преместете буталото на дозатора надолу, изсипете съдържанието, докато се достигне желаната маркировка на скалата.

5. обърнете бутилката до първоначалното й положение и извадете дозатора от нея, внимателно я развийте.

6. Поставете върха на дозатора в устната кухина на детето и след това, като натиснете бавно буталото, въведете съдържанието на дозатора.

7. След употреба затворете бутилката, като завиете капачката, и изплакнете дозатора с вода и изсушете.

Странични ефекти и реакции

алергични реакции с кожен обрив и сърбеж

коремна болка, гадене, диспепсия

- повръщане, метеоризъм, диария, запек

главоболие, замаяност, безсъние, възбуда, раздразнителност, чувство на умора

тежки реакции на свръхчувствителност: подуване на лицето, езика и ларинкса, задух, тахикардия, артериална хипотония (анафилаксия, оток на Квинке или тежък шок)

бронхиална астма, обостряне на бронхиална астма и бронхоспазъм

пептична язва, перфорация на язвата или кървене от стомашно-чревния тракт, мелена, повръщане на кръв (понякога фатално, особено при пациенти в напреднала възраст), улцерозен стоматит, гастрит, обостряне на улцерозен колит и болест на Крон

хематопоетични разстройства (анемия, левкопения, тромбоцитопения, панцитопения, агранулоцитоза)

появата на оток, артериална хипертония, сърдечна недостатъчност поради употребата на лекарства от групата на НСПВС

остра бъбречна недостатъчност, папилонекроза (особено при продължителна употреба), свързана с повишена серумна урея и оток

нарушена функция на черния дроб, особено при продължителна употреба

могат да се развият тежки кожни реакции, като булозни реакции, включително мултиформена еритема, токсична епидермална некролиза, синдром на Стивънс-Джонсън

симптоми на асептичен менингит: схванат врат, главоболие, гадене, повръщане, треска или дезориентация, особено при пациенти с предварително съществуващи автоимунни нарушения (системен лупус еритематозус, смесено заболяване на съединителната тъкан)

психотични реакции, депресия

Ако се появят нежелани реакции, прекратете употребата на лекарството.

Противопоказания

свръхчувствителност към ибупрофен или други компоненти на лекарството, както и към други нестероидни противовъзпалителни средства

бронхиална астма, уртикария, ринит, провокирани от приема на ацетилсалицилова киселина (салицилати) или други НСПВС

едновременна употреба на други НСПВС, включително специфични инхибитори на циклооксигеназа-2

стомашно-чревна язва (стомашна и дванадесетопръстника, язвен колит)

анамнеза за стомашно-чревно кървене или перфорация, свързана с терапия с НСПВС

кръвни заболявания (склонност към кървене, хемофилия, хипокоагулация)

тежка бъбречна или чернодробна недостатъчност

тежка сърдечна недостатъчност

III триместър на бременността

деца под 3 месеца

Лекарствени взаимодействия

Ibufen® (както и други лекарства от групата с НСПВС) не трябва да се използва едновременно със следните лекарства:

- ацетилсалицилова киселина, други НСПВС и кортикостероиди: рискът от странични ефекти от стомашно-чревния тракт се увеличава

Трябва да се внимава при употреба със следните лекарства:

- антихипертензивни лекарства и диуретици: тъй като едновременната употреба на НСПВС намалява тяхната ефективност

- антитромботични лекарства: НСПВС могат да засилят ефекта на лекарства, които намаляват коагулацията на кръвта

- литий, метотрексат, дигоксин и фенитоин: НСПВС могат да повишат концентрацията на тези лекарства в плазмата (препоръчително е периодично да ги следите в серума)

- зидовудин: възможно увеличаване на времето на кървене при едновременна употреба с ибупрофен

- антитромбоцитни лекарства и селективни инхибитори на обратното захващане на серотонин (SSRI): съществува повишен риск от стомашно-чревно кървене

- мифепристон: НСПВС не трябва да се използват в рамките на 8-12 дни след приема на мифепристон, тъй като НСПВС могат да отслабят ефекта му.

- такролимус, циклоспорин: рискът от нефротоксичност нараства при едновременната употреба на ибупрофен с тези лекарства

- хинолонови антибиотици: пациентите, приемащи комбинация от НСПВС и хинолони, могат да бъдат изложени на риск от припадъци

- калий-съхраняващи диуретици: едновременната употреба с ибупрофен може да доведе до развитие на хиперкалиемия

- пробенецид, сулфинпиразон: тези лекарства могат да инхибират елиминирането на ибупрофен

специални инструкции

Трябва да се внимава при хора с бъбречна недостатъчност, кръвоносна недостатъчност или чернодробно увреждане.

Лица с бронхиална астма или симптоми на алергични реакции към ацетилсалицилова киселина, както и тези, които приемат други лекарства (особено антихипертензивни, диуретични, кардиотропни и психотропни лекарства), употребата на лекарството е допустима само при големи грижи.

При използване на ибупрофен са отбелязани изолирани случаи на токсична амблиопия.

Като се има предвид възможността за храносмилателни нарушения, е необходимо да се избягва едновременната употреба на ибупрофен с вещества или лекарства, които имат улцерогенен ефект (включително ацетилсалицилова киселина, кортикостероиди).

Стомашно-чревно кървене, язва и перфорация.

Стомашно-чревно кървене, язва или перфорация, които в някои случаи завършват със смърт, се отбелязват след прилагане на всички НСПВС във всеки период на лечение със или без предишни симптоми или епизоди на кървене от стомашно-чревния тракт (включително улцерозен колит, болест на Крон). Рискът от стомашно-чревно кървене, проявление или перфорация се увеличава с увеличаване на дозите на НСПВС при пациенти с анамнеза за пептична язва, особено усложнена от кървене или перфорация, както и при възрастни хора.

В случай на кървене от стомашно-чревния тракт или проявление, трябва незабавно да спрете приема на лекарството.

Пациентите с анамнеза за заболявания на стомашно-чревния тракт, особено възрастните хора, трябва да бъдат предупредени за необходимостта да информират лекаря за всички нетипични симптоми на стомашно-чревния тракт (особено кървене), особено в началото на лечението. Тези пациенти трябва да приемат минималната ефективна доза от лекарството..

Трябва да се внимава при употреба на лекарството при пациенти, приемащи други лекарства едновременно, което може да увеличи риска от стомашно-чревни смущения или кървене, като кортикостероиди, антикоагуланти като варфарин, селективни инхибитори на обратното захващане на серотонин или антитромбоцитни агенти (като ацетилсалицилова киселина) ).

Нарушения на сърдечно-съдовата система и мозъчното кръвообращение

Пациентите с лека до умерена хипертония и / или сърдечна недостатъчност трябва да бъдат наблюдавани и консултирани, тъй като терапията с НСПВС може да причини задържане на течности, високо кръвно налягане и подуване.

Според резултатите от клинични проучвания и епидемиологични данни, употребата на ибупрофен, особено във високи дози (2400 mg дневно) и продължително време, може да бъде придружена от повишен риск от артериална тромбоза (например миокарден инфаркт или инсулт). Като цяло епидемиологичните изследвания показват, че малките дози ибупрофен (например по-малко от 1200 mg / ден) не водят до повишен риск от инфаркт на миокарда.

Във връзка с употребата на НСПВС са описани много редки случаи на тежки кожни реакции (понякога фатални), например ексфолиативен дерматит, синдром на Стивънс-Джонсън и токсична епидермална некролиза (синдром на Лайъл). Очевидно пациентите са изложени на най-голям риск от развитие на кожни реакции в началния период на терапията, тъй като в повечето случаи тези реакции се развиват през първия месец на лечението. При първите признаци на кожен обрив, лезии на устната лигавица или други симптоми на свръхчувствителност лекарството трябва да се прекрати.

В изключителни случаи варицелата може да причини сериозни инфекциозни усложнения от кожата и меките тъкани. Понастоящем ролята на НСПВС в лечението на такива инфекции не може да бъде изключена. Затова се препоръчва да се избягва употребата на ибупрофен при едра шарка.

В същото време продължителната употреба на различни обезболяващи лекарства може да доведе до увреждане на бъбреците с риск от бъбречна недостатъчност (аналгетична нефропатия).

С употребата на ибупрофен са отбелязани изолирани случаи на токсична амблиопия, поради което лекарят трябва да бъде информиран за всички зрителни увреждания..

Децата и юношите с дехидратация имат риск от бъбречна недостатъчност.

Това лекарство съдържа течен малтитол. При пациенти с наследствена непоносимост към фруктоза (рядко генетично заболяване) това лекарство не трябва да се използва.

Бременност и кърмене

Няма изчерпателна информация относно безопасността на ибупрофен при жени по време на бременност. Тъй като ефектът на инхибиране на синтеза на простагландин върху човешкия плод остава неизвестен, не се препоръчва използването на ибупрофен през първия и втория триместър на бременността.

Употребата на ибупрофен в третия триместър на бременността е противопоказана, тъй като насърчава преждевременното затваряне на дуктус артериозус и може да причини белодробна хипертония при новороденото, лекарството също инхибира маточната контрактилитет, което забавя началото на раждането и удължава раждането, а също така увеличава риска от кървене при майката и детето

Ибупрофенът и неговите метаболити преминават в кърмата в много ниски концентрации. Тъй като все още няма съобщения за отрицателни последици за новородените, при краткосрочна употреба на лекарството няма нужда да се спира кърменето.

Има съобщения, че употребата на лекарства, които инхибират синтеза на циклооксигеназа / простагландин, може да повлияе на овулацията и по този начин да повлияе неблагоприятно на репродуктивния капацитет на жените. Този ефект спира след спиране на лекарството.

НСПВС могат да маскират симптомите на инфекция и треска..

Характеристики на ефекта на лекарството върху способността за управление на превозно средство или потенциално опасни механизми

При приемане на Ibufen® може да се появи замайване, което трябва да се има предвид при шофиране на превозно средство и при обслужване на движещи се механизми.

свръх доза

Симптоми: нарушения на нервната система, като главоболие, замаяност, припадък и загуба на съзнание (с миоклонични припадъци при деца), коремна болка, гадене и повръщане. Може би развитието на стомашно-чревно кървене, функционални нарушения на черния дроб и бъбреците, понижаване на кръвното налягане, респираторна депресия и цианоза.

Лечение: стомашна промивка се извършва последвано от адсорбенти. При необходимост се провежда симптоматична терапия. Няма специфичен антидот.

Форма за освобождаване и опаковка

100 ml от лекарството в PET бутилки с адаптер, запечатан с полиетиленова винтова капачка със защитен пръстен и система за защита на детето.

Към всяка бутилка е прикрепен етикет..

1 флакон с раздаваща спринцовка и одобрени инструкции за медицинска употреба на държавния и руския език се поставят в опаковка от картон.

Условия за съхранение

Да се ​​съхранява при температура, която не надвишава 25 ° C. Да се ​​съхранява в оригиналната опаковка. Съхранявайте флакона плътно затворен..

Да се ​​пази далеч от деца!

Срок на годност

След първото отваряне на опаковката бутилката трябва да се използва

в рамките на 6 месеца.

Не използвайте след срока на годност, посочен на опаковката.

Условия за ваканция в аптеката

Име и страна на организация - производител

Medana Pharma AO, Полша

Име и страна на притежателя на удостоверението за регистрация

Химфарм АД, Република Казахстан

Име и страна на организация - опаковчик

Medana Pharma AO, Полша

Адресът на организацията, която приема рекламации от потребителите относно качеството на продуктите (стоките) в Република Казахстан

Химфарм АД, Шимкент, Република Казахстан,

Ибупрофен

структура

Състав на таблетки: ибупрофен (200/400/500 mg), картофено нишесте, магнезиев стеарат, аерозил, ванилин, пчелен восък, ядливен желатин, багрило азорубин, магнезиев хидроксикарбонат, пшенично брашно, повикодон с ниско молекулно тегло, захароза, титанов диоксид.

В мехлема и гела активното вещество се съдържа в концентрация 50 mg / g, в суспензия - в концентрация 20 mg / ml.

Спомагателни компоненти на гела: ибупрофен (50 mg / g), етанол, пропилен гликол, димексид, карбомер 940, триетаноламин, нероли и масло от лавандула, метил парахидроксибензоат, пречистена вода.

Спомагателни компоненти на мехлема: диметил сулфоксид, макрогол 400 и 1500.

Ибупрофен под формата на супозитории включва 60 mg активно вещество и твърди мазнини..

Освободете формуляра

  • Ибупрофен маз 5% (25 g);
  • Ибупрофен таблетки р / о 200 и 400 mg;
  • Ибупрофен гел 5% (20 и 50 г);
  • супозитории Ибупрофен 60 mg;
  • Ибупрофен за деца под формата на перорална суспензия (20 mg / ml 100 ml).

ATX код за суспензия, ректални супозитории, таблетки - M01AE01, за външна терапия (мехлем и гел) - M02AA13.

фармакологичен ефект

Противовъзпалително, антипиретично, обезболяващо.

Фармакодинамика и фармакокинетика

Ефектите на лекарството се дължат на инхибирането на Pg биосинтеза чрез инхибиране на ензима COX.

Потиска агрегацията на тромбоцитите. Не влияе на протеините, които участват в коагулацията на кръвта. Леко увеличава времето за кървене.

При външна употреба пациентът има намаляване на болката в ставите в покой и при движение; намаляване на сутрешната скованост, подуване и подуване на ставите, повишена гъвкавост и обхват на движение на ставите.

Когато се приема перорално, той се абсорбира добре (80%) в храносмилателния тракт. Едновременното приложение с храната забавя абсорбцията, но не влияе на нейния обем. TSmah - 2-4 часа.

Хипотермичен ефект се развива 1 час след прилагане. T1 / 2 - от 2 до 4 часа. Комуникация с плазмените протеини - 90-99%.

Той прониква в ставната кухина бавно, задържа се в синовиалната тъкан, в която се натрупва в концентрация, по-висока отколкото в плазмата.

Отнема от няколко дни до 2 седмици системната употреба на лекарството за постигане на противовъзпалителен ефект.

Биологична активност, свързана със S-енантиомера.

След абсорбцията фармакологично неактивната R-форма (около 60%) бавно се трансформира в S-форма. Продуктите от метаболизма се екскретират главно чрез бъбреците и отчасти с жлъчката. В чистата му форма се отделя не повече от 1% ибупрофен.

Веществото не се определя в кърмата. Пълно изтегляне в рамките на 24 часа.

Показания за употреба

Ибупрофен - какво е това?

Ибупрофенът е ненаркотичен аналгетик, който принадлежи към групата на НСПВС. Има изразено противовъзпалително действие.

Тези свойства позволяват лекарството да се използва в случай на топлина и болка (ниска и средна интензивност), полимиалгия ревматика, възпалителни и дегенеративни заболявания на ОА.

Ибупрофен е в основния списък на СЗО.

Защо таблетки ибупрофен?

Таблетките се предписват за:

  • възпалителни заболявания на гръбначния стълб и ставите (анкилозиращ спондилит, подагра и ревматоиден артрит, остеоартрит и др.);
  • умерена болка с различна етиология (лекарството помага при менструални болки, зъбобол, главоболие, мигрена, миалгия, невралгия, посттравматична и следоперативна болка и др.);
  • треска поради инфекциозни или настинки.

Ибупрофен - от какво са тези хапчета?

Трябва да се помни, че таблетките (като други лекарствени форми) са предназначени за симптоматична терапия, намалявайки интензивността на болката и спиране на възпалението, лекарството не влияе върху прогресирането на патологията.

Показания за използването на гел и мехлем

Гел и мехлем с ибупрофен са ефективни при възпалителни и дегенеративни заболявания на опорно-двигателния апарат:

  • псориатичен, подагрозен и ревматоиден артрит;
  • хумероскапуларен периартрит;
  • остеоартроза;
  • радикуларен синдром с остеохондроза;
  • Анкилозиращ спондилит;
  • бурсит;
  • ишиас;
  • лумбаго;
  • радикулит;
  • миалгия;
  • тендосиновит;
  • тендинит;
  • утежнена подагра;
  • наранявания, при които целостта на меките тъкани не е нарушена (разкъсване / навяхване, дислокация, контузия, посттравматичен оток и др.).

Показания за употреба на супозитории и сироп

Ибупрофен сироп и супозитории са лекарствени форми, които са разработени специално за употреба в педиатричната практика. Те се предписват на деца за:

  • понижаване на температурата на ARVI, детски инфекции, грип, други инфекциозни и възпалителни заболявания, придружени от хипертермия;
  • намаляване на температурата при реакции след ваксинация;
  • намаляване на интензивността на лека / умерена болка (лекарството може да се използва за зъбобол и главоболие, за болка в ухото или гърлото, увреждане на връзките, с невралгия и др.).

Супозитории са предназначени за деца 3-24 месеца, сироп Ибупрофен се използва за лечение на деца от 3 месеца до 12 години.

Какво се използва ибупрофен за инжектиране?

Инжекциите се използват за лечение на ИБС при недоносени деца.

Противопоказания

  • пълна или частична комбинация от симптоми на триадата Фернан-Видал (включително анамнеза);
  • наличието на ерозия и язви в храносмилателния канал;
  • хемостатични разстройства;
  • активно стомашно / чревно кървене;
  • тежка недостатъчност на чернодробната функция;
  • прогресиращо бъбречно заболяване;
  • бъбречна недостатъчност, при която Clcr не надвишава 30 ml / min;
  • състояния след CABG (байпас на коронарна артерия);
  • хронични възпалителни процеси в червата;
  • потвърдена хиперкалиемия;
  • 3-ти триместър на бременността;
  • свръхчувствителност.

В педиатрията се използват суспензии и супозитории от 3 месеца, таблетки - от 6-годишна възраст.

Трябва да се подхожда с повишено внимание при предписване на Ибупрофен за:

  • цироза на черния дроб, която се усложнява от портална хипертония;
  • гастрит;
  • колит;
  • ентерит;
  • язва на стомаха / дванадесетопръстника в анамнезата;
  • нефротичен синдром;
  • недостатъчност на функцията на сърцето, бъбреците или черния дроб;
  • Исхемична болест на сърцето;
  • артериална хипертония;
  • мозъчно-съдова болест;
  • дислипидемия или хиперлипидемия;
  • заболяване на периферните артерии;
  • наличието на Helicobacter pylori инфекция;
  • тежки соматични патологии;
  • кръвно заболяване с неизвестна етиология.

Също така, с повишено внимание, лекарството се предписва на хора, страдащи от алкохолизъм, продължителна употреба на НСПВС, приемане на перорални GCS, SSRI, антитромбоцитни средства и антикоагуланти, през първите 26-27 седмици на бременността, кърмещи жени.

За деца до една година лекарството трябва да се дава само по препоръка на педиатър.

Странични ефекти

Следните странични ефекти са изброени в анотацията за орални лекарствени форми и ректални свещички:

  • НСПВС-гастропатия, сухота, дразнене и / или язва на устната лигавица, болка в устата, панкреатит, афтозен стоматит;
  • хепатит;
  • бронхоспазъм, задух;
  • шум / звън в ушите, загуба на слуха;
  • двойно зрение или намалена зрителна яснота, дразнене и сухота в очите, токсично увреждане на зрителния нерв, скотома, подуване на клепачите, конюнктивален оток;
  • нервност, главоболие, тревожност, объркване, безсъние / сънливост, замаяност, психична и двигателна възбуда, халюцинации, депресия, асептичен менингит (рядко и главно при пациенти с автоимунни заболявания);
  • намалена контрактилност на сърдечния мускул, повишено кръвно налягане, тахикардия;
    Остра бъбречна недостатъчност, полиурия, нефротичен синдром, алергичен нефрит, цистит;
  • реакции на свръхчувствителност;
  • анемия, тромбоцити и левкопения, болест на Верлхоф, агранулоцитоза;
  • подобряване на потенето.

Вероятността от увреждане на зрението, развитието на стомашно / чревно кървене и улцерация на стените на храносмилателния канал се увеличава при продължителна употреба на високи дози Ибупрофен.

Лекарството влияе на лабораторните параметри, а именно:

  • увеличава времето на кървене;
  • намалява серумната концентрация на глюкоза, Clcr, хематокрит и ниво на хемоглобин;
  • повишава активността на чернодробните трансаминази;
  • увеличава серумната концентрация на креатинин.

Странични ефекти с локално приложение под формата на гел / мехлем:

  • усещане за изтръпване / парене;
  • хиперемия на кожата.

При продължителна употреба на външна терапия могат да се развият системни ефекти, присъщи на всички НСПВС.

Инструкции за употреба Ибупрофен (Метод и дозировка)

Ибупрофен таблетки, инструкции за употреба

Оптималната доза за деца над 12 години и възрастни е 3-4 таблетки от 200 mg. За постигане на желания ефект дозата може да се увеличи до 1,2 g / ден. (трябва да се раздели на 3 дози).

Когато се постигне необходимия терапевтичен ефект, дневната доза трябва да бъде намалена до 3-4 таблетки от 200 mg на ден.

Първата доза се приема сутрин преди хранене, пиене на много течности (това ще позволи на лекарството да се абсорбира по-бързо в храносмилателния тракт). По-късно, през деня, таблетките се приемат след хранене.

Най-високата единична доза е 400 mg (2 таблетки 200 mg), дневна - 1,2 g (не повече от 6 таблетки 200 mg за 24 часа). Не се препоръчва повторна доза да се приема по-рано, отколкото след 4 ч. Без лекарски съвет лекарството се приема не повече от 5 дни подред. Също така е необходима консултация със специалист в случаите, когато таблетки се използват за лечение на дете под 12 години..

Дете на 6-12 години може да се дава до 4 пъти на ден по 1 таблетка. Предпоставка е тегло над 20 кг. Между дозите на таблетки трябва да се поддържа интервал от най-малко 6 часа, като най-високата доза за тази група пациенти е 30 mg / kg / ден..

Няма разлика в това как да приемате лекарства от различни производители (например Ибупрофен-Белмед, Ибупрофен-Хемофарм или Ибупрофен-Дарница).

Инструкция за свещи

Супозитории се използват ректално..

При болка и висока температура лекарството трябва да се дозира, като се фокусира върху възрастта и теглото на детето. Единичната доза варира от 5 до 10 mg / kg. Множеството на приложенията е 3-4 стр. / Ден. Най-високата доза - 30 mg / kg / ден.

Инструкциите за употреба за деца показват, че на пациенти с телесно тегло от 5,5 до 8 кг (3-9 месеца) трябва да се прилага 60 mg (1 супозитория) на всеки 6-8 часа, но не повече от 3 супозитории на ден. Най-високата доза за пациенти с телесно тегло от 8 до 12,5 кг (9-24 месеца) е 240 mg / ден. (4 супозитории по 60 mg всяка).

За облекчаване на треската, което е следствие от имунизацията, деца до 12 месеца. Трябва да се приложи 1 супозитория 60 mg и, ако е необходимо, още 1 след 6 часа.

Като антипиретик, Ибупрофен супозитории за деца може да се използва за не повече от 3 дни. подред и като обезболяващо - не повече от 5 дни. договор.

Ако треската продължава след това време, консултирайте се с лекар.

Гел Ибупрофен, инструкции за употреба

Възрастни и деца над 12 години трябва да изстискате лента с гел с дължина 4-10 см и внимателно да разтривате лекарството до пълното му абсорбиране в областта на проекцията на болка.

Процедурата може да се повтори не по-рано от 4 часа по-късно Ибупрофен се използва не повече от 4 пъти през деня. Дозата зависи от необятността на болезнената зона и варира от 50 до 125 mg.

За деца на 6-12 години, една доза е равна на обема на лента гел с дължина от 2 до 4 см. Лекарството може да се използва не повече от 3 r. / Ден.

Лечението продължава от 2 до 3 седмици.

Мехлем Ибупрофен, инструкции за употреба

Мехлемът се прилага външно по същия начин като гела. Лекарството се прилага на болезнено място 3 или 4 r. / Ден. в рамките на 2-3 седмици. Единична доза е равна на обема на лента гел с дължина от 5 до 10 cm.

Как да приемате Ибупрофен за деца (суспензия)?

Суспензията се дава на деца 3 р. / Ден. в доза 5-10 mg / kg.

За деца до една година лекарството може да се дава само според указанията на педиатъра. Най-високата доза за кърмачета е 10 ml / ден. (2,5 ml 4 r. / Ден.).

Сироп за деца от година до 12 години дава 3 р. / Ден. в доза от 5 до 15 мл.

Ако болката и треската при дете на 3-6 месеца са резултат от ваксинацията, трябва да се дават 5-7,6 кг телесно тегло 2 r. / Ден. 2,5 мл суспензия. След първата доза лекарството се повтаря не по-рано от 6 часа.

Инструкции за разтвор на Ибупрофен за деца

Инжекциите на ибупрофен се предписват изключително на недоносени деца със сърдечни аномалии (по-специално с неблокиран боталюсов канал).

Лечението се провежда в отделението за интензивно лечение и под наблюдението на неонатолог. Ибупрофен iv се прилага 3 пъти на интервали от 24 часа. Дозировката се избира в зависимост от теглото на детето..

Първата доза е 10, втората и третата 5 mg / kg.

Лекарството се налива бавно (над 15 минути), за предпочитане неразреден. Ако е необходимо, приложеният обем се регулира с 0,9% разтвор на NaCl (или 5% глюкоза). Оставащият неизползван разтвор се изхвърля..

При определяне на обема на инжектирания разтвор се взема предвид общият дневен обем на предписаната течност.

Ако след като детето получи 1 или 2 дози, развие очевидна олигурия или анурия, следващата доза се прилага само след възстановяване на нормалната диуреза.

Ако каналът на боталуса е отворен и 24 часа след последната доза или е възобновен, се допуска втори курс, който също се състои от 3 дози от лекарството. Ако дори в този случай не е възможно да се постигне затваряне на канала, детето може да се нуждае от хирургично лечение.

свръх доза

  • коремни болки;
  • изостаналост;
  • гадене / повръщане
  • шум в ушите;
  • сънливост
  • главоболие;
  • депресия
  • метаболитна ацидоза;
  • кома;
  • пренапрежение;
  • брадикардия;
  • хипотония;
  • предсърдно мъждене;
  • респираторен арест.

Лечение: стомашна промивка (подходяща за 1 час след приема на лекарството), назначаване на ентеросорбенти, принудителна диуреза, тежка алкална напитка, симптоматична терапия, целта на която е корекция на стомашно и чревно кървене, кръвно налягане, кръвно налягане и др..

взаимодействие

Препаратите, които индуцират микрозомално окисляване, увеличават производството на хидроксилирани активни метаболитни продукти и по този начин увеличават риска от сериозни хепатотоксични реакции. Лекарствата, инхибиращи микрозомалното окисляване, напротив, намаляват го..

Ибупрофен намалява натриевата и диуретична активност на хидрохлоротиазид и фуросемид, ефективността на антихипертензивни и урикозурични лекарства (включително АСЕ инхибитори и BMCC), антитромбоцитни и противовъзпалителни ефекти на ASA.

Потенцира действието на антитромбоцитни агенти, косвени антикоагуланти, фибринолитици, инсулин и орални форми на хипогликемични лекарства, улцерогенен ефект с кървене GCS и ISS.

Абсорбцията на лекарството се намалява в комбинация с колестирамин и антиациди. Засилването на аналгетичния ефект се насърчава от кофеина. В комбинация с тромболитици и антикоагуланти увеличава риска от кървене.

Цефотетан, Цефоперазон, Цефамандол, Пликамицин и валпроева киселина увеличават честотата на протромбиновия дефицит (коагулационен фактор) в кръвта.

Миелотоксичните лекарства повишават хематотоксичността на Ибупрофен. Лекарствата Au и Циклоспорин усилват ефекта на лекарството върху синтеза на Pg в бъбреците, което води до повишена нефротоксичност. От своя страна Ибупрофен повишава концентрацията на циклоспорин в кръвната плазма и неговата хепатотоксичност.

Блокирането на тръбната секреция на лекарства повишава концентрацията на ибупрофен в кръвната плазма и намалява неговата екскреция.

Условия за продажба

Латинска рецепта за таблетки:

Rp.: табл. Ибупрофени 0,2 № 30.
D.S. 1 таб. 3 r / d.

Условия за съхранение

Да се ​​съхранява при температура до 25 градуса по Целзий.

Срок на годност

Таблетките и суспензията са подходящи за употреба до 3 години след датата на освобождаване, гел, мехлем и супозитории - до 2 години.

специални инструкции

При тежки патологии на опорно-двигателния апарат е препоръчително да се комбинира външна терапия с орални НСПВС.

По време на употребата на Ибупрофен е необходимо да се наблюдават промените във функцията на бъбреците / черния дроб и на периферната кръвна картина.

Когато се появят признаци на гастропатия на НСПВС, пациентът се нуждае от кръвен тест за определяне на хематокрита и Hb, изпражнения за окултна кръв и езофагогастродуоденоскопия. За да се предотврати развитието на гастропатия, Ибупрофен трябва да се комбинира с PgE.

Ако е необходимо да се определи 17-KS, лекарството се отменя 48 часа преди изследването.

Пациентите, приемащи Ибупрофен, трябва да се въздържат от всякаква дейност, която изисква висока концентрация на внимание и скорост на психични / двигателни реакции..

Трябва да се помни, че този инструмент за намаляване на вероятността от развитие на нежелани реакции от храносмилателната система трябва да се използва в минималната ефективна доза и възможно най-кратък курс..

Публикации За Астма